Pretpostavlja se da je El Bagdadi ubijen tokom sastanka „vojnog saveta“ terorističke organizacije DAEŠ, kada je prilikom napada ruskih lovaca u blizini Rake likvidirano oko 300 terorista.
Ukoliko se pokaže da je ta informacija tačna, to bi značilo da je Rusija uspela da praktično „obezglavi“ vođstvo „islamskog kalifata“ na Bliskom istoku.
Kiril Semjonov, šef Centra za islamska istraživanja na Institutu za inovativni razvoj, veruje da bi likvidacija El Bagdadija bila značajna za ukupnu borbu protiv DAEŠ-a.
„Ako je El Bagdadi zaista likvidiran, to će naneti ozbiljan udarac toj terorističkoj organizaciji. Jasno je da su, iako se el Bagdadi smatra ’čovekom broj jedan‘ u DAEŠ-u, lideri te grupe zamenjivi, tako da njen opstanak ne zavisi isključivo od El Bagdadija. Ipak, ne bi trebalo potcenjivati značaj njegove likvidacije. To će uticati na borbeni duh pristalica DAEŠ-a, kao i na njihov broj, posebno ako uzmemo u obzir mnogobrojne poraze terorista u Mosulu i Raki“, kaže Semjonov.
Sličan stav iznosi i Boris Dolgov iz Instituta za istočne studije Ruske akademije nauka. On smatra da poraz jedinica DAEŠ-a ili likvidacija njihovih vođa ne znači i kraj borbe protiv te organizacije.
„Kao prvo, militanti DAEŠ-a bi mogli da započnu gerilski rat protiv onih koje smatraju neprijateljima, ili bi mogli da se infiltriraju u lokalne zajednice i da stvore takozvane spavajuće terorističke ćelije, koje će čekati naredbu da nastave oružane sukobe. Osim toga, deo militanata će preći u druge regione Sirije i Iraka, taj proces je već u toku, kao i u druge zemlje, pre svega u Avganistan i Libiju. Na kraju krajeva, deo terorista će se pojaviti u Zapadnoj Evropi, pod maskom ’izbeglica‘ iz Sirije”, napominje Dolgov.
On veruje da je vojni poraz DAEŠ-a na pomolu, ali da je to samo jedna bitka u velikom, globalnom ratu, te da se mora nastaviti borba protiv same ideologije te organizacije.
Vojni analitičar Miroslav Lazanski kaže da, ukoliko ta informacija bude potvrđena, biće to dokaz da je ruska operacija protiv Islamske države mnogo efikasnije od američke.
„To pre svega pokazuje da je ruski obaveštajni sistem na teritoriji Sirije bolji od obaveštajnog sistema SAD. Takođe, postavlja se pitanje da li Amerikanci zaista iskreno vode borbu protiv ’Islamske države‘ ili je samo fingiraju, jer mislim da oni raspolažu jako dobrim obaveštajnim aparatom na tom prostoru. To što ne postižu rezultate kakvi se očekuju shodno njihovim tehničko-tehnološkim kapacitetima samo je još jedna potvrda da oni zapravo foliraju u borbi protiv terorizma na prostorima Sirije i Iraka“, kaže Lazanski za Sputnjik.
Lazanski napominje i da bi, u slučaju da je Rusija likvidirala vođu DAEŠ-a, to bilo priznanje njenih dostignuća u borbi protiv terorizma u Siriji, ali i napominje da ne treba isključiti eventualne akcije „Islamske države“ protiv Rusa na ruskoj teritoriji ili u nekoj drugoj državi, u znak odmazde zbog ubistva njihovog lidera.
„Konačno, Rusija se protiv terorizma bori preventivno, što dalje od ruskih granica i ruske državne teritorije, što i jeste najbolji način borbe protiv terorizma. Kada vam terorizam dođe kući, onda je to mnogo komplikovanija situacija“, ističe Lazanski.