Tada je FBI još uvek vodio Džejms Komi, a istraga se fokusirala na rusko uplitanje u izbore i moguća finansijska krivična dela Trampovih ljudi koji su navodno sarađivali s Rusima, ali nakon niza turbulentnih događaja, uključujući i naprasnu Komijevu smenu i postavljanje specijalnog tužioca Roberta Mulera na čelo te istrage, istražioci su počeli da šire fokus delovanja i sada im je pod lupu prvi put došao i sam prvi čovek najmoćnije države sveta.
Kako saznaje „Vašington post“, istražioci su ovih dana započeli ispitivanje najviših američkih obaveštajnih zvaničnika. Tramp je, kao što je poznato, u nekoliko navrata prilikom privatnih susreta sa smenjenim Komijem od njega dobio uveravanja da on lično nije pod istragom. Izvori „Vašington posta“ kažu da se to promenilo ubrzo po imenovanju Mulera, inače bivšeg direktora FBI-a, za specijalnog tužioca.
Šef nacionalne obaveštajne zajednice Den Kouts, direktor NSA Majk Rodžers i njegov donedavni zamenik Ričard Ledžet pristali su da stanu pred istražioce već ove nedelje kako bi odgovarali na njihova pitanja. Zasad nema podataka ko su druge osobe koje FBI želi da ispita, s obzirom na to da je ceo postupak obavijen velom tajne.
NSA je u kratkom saopštenju potvrdila da će „u potpunosti sarađivati sa specijalnim tužiocem“, dok su u kancelariji Dena Koutsa odbili da bilo šta komentarišu. U Beloj kući su sva novinarska pitanja usmerili na Trampovog privatnog advokata Marka Kasovica, koji je izrazio zaprepašćenost činjenicom da je informacija o tome da je Tramp pod istragom procurela u javnost.
„To je skandalozno, neoprostivo i protivzakonito“, kaže Kasovicev portparol Mark Koralo.
Istraga protiv predsednika u toku obavljanja njegove dužnosti nije jednostavna stvar, a čak i ako se dođe do neoborivih dokaza da je počinjeni krivično delo, pitanje je da li bi protiv Trampa bila podignuta optužnica. „Vašington post“ upućuje na stav američkog Ministarstva pravosuđa, pod čijom je ingerencijom i državno tužilaštvo, pa tako i specijalni tužilac Muler, da ne bi bilo primereno dizati optužnice protiv aktuelnog predsednika, već da bi primerenije bilo da se prikupljenim dokazima pozabavi Kongres koji odlučuje o mogućem pokretanju opoziva s dužnosti (impičment).