„Tako treba“, odgovara vojni analitičar Aleksandar Radić na pitanje Sputnjika kako vidi to što srpski vojnici trenutno vežbaju i s Rusima i Amerikancima. „Treba sa svima vežbati, ako govorimo o struci, ne o spoljnoj politici, ne o onome šta su strateška opredeljenja Srbije na duži rok“.
Radić smatra da je jako korisno da naši vojnici što više dolaze u kontakt sa drugim vojnicima.
„Živeli smo i u vreme komunizma u zemlji koja je bila izolovana od blokova“, podseća Radić i dodaje da je novim generacijama ljudi u vojsci veoma korisno da stalno komuniciraju sa ljudima, da vide kako se šta radi, da steknu samopouzdanje.
„Samo površno iskustvo je dovoljno da vidite kako stvari funkcionišu, a kamoli da nešto radite aktivno tokom više dana s ljudima iz drugih zemalja“, kaže analitičar.
Vežbe „Slovensko bratstvo“ i „Platinasti vuk“ održavaju se godinama i uvek u slično vreme.
„Ne rade se vežbe za Novu godinu. Imate prolećnu i jesenju sezonu vežbi, maj–jun i septembar–oktobar. To su prirodni periodi“, kaže Radić i objašnjava da je „Platinasti vuk“ serija vežbi koju finansiraju Amerikanci kroz Centar za obuku jedinica za multinacionalne operacije koje se nalaze u bazi „Jug“ u blizini Preševa.
Ruska vojska je u obnovi svoje snage posle dugog kriznog perioda, i Rusija pokriva jednu šestinu kopnenog prostora planete zemlje. To je vojska zemlje koja počiva na imperijalnoj tradiciji koja ima globalni značaj. Prema rečima našeg sagovornika, Amerikanci drugačije razmišljaju.
„Ruska vežba je ruska, scenario ’Slovenskog bratstva‘ je napisan za rusku vojsku. Kada su dolazili 2014, bio je to strateški manevar sa vazdušno-desantnim jedinicama kada se iz vazduha iskrcavaju oklopna vozila, to su neki scenariji tipični isključivo za rusku vazdušno-desantnu vojsku“, kaže Radić.
S druge strane, od Amerikanaca očekujemo, kako kaže, visoku tehnologiju, a oni obučavaju naše snage za razbijanje demonstracija. Upotreba vojnih snaga u policijske namene je u duhu centra za multinacionalne operacije jer nekada ćete možda morati da radite ono što je 2004. NATO radio na Kosovu.
„Sve se odigrava između Preševa i Bujanovca. Naša vojska se obučava za gušenje demonstracija — gde, protiv koga, pa da li je to možda scenario koji mi možemo da imamo kao realan? Balkansko iskustvo je, nažalost, tako da je upotreba vojske u zadacima koji su više nalik policijskim možda i realniji scenario od desanta iz teškog transportnog aviona“, kaže Radić i dodaje da američki vojnik osposobljava našeg vojnika kako brzo i efikasno da uguši demonstracije.