Načelnik odbrane Kijeva u Drugom svetskom ratu general-major inženjerskih snaga Mihail Ljvovič Goriker konstruisao je taj poboljšani model neeksplozivnog protivtenkovskog odbrambenog sredstva 1941. godine.
Ježevi su se prvi put koristili u odbrani Kijeva, a zatim se preselili u Moskvu i dalje na sve frontove.
Novinari nekoliko zapadnih medija upali su u nezgodnu situaciju misleći da je instalacija, koja je postavljena u okviru festivala „Vremena i epohe“, zapravo predstavlja barikade protiv učesnika nedozvoljenog protesta u centru Moskve.
Kasnije su mediji ispravili svoju grešku, ali su neki ipak napomenuli da je instalacija „samo zvanična verzija“.
U zabludu ih je dovelo saopštenje sa fotografijom lokacije „Veliki otadžbinski rat“ glavnog urednika radija „Eho Moskve“ Alekseja Venediktova.
„Većina zemalja koristi protivtenkovske barikade protiv okupatora. Moskva ih koristi protiv sopstvenog naroda“, napisao je na svom tviter nalogu novinar „Fajnenšel tajmsa“ Nil Bakli.
„Barikade postavljene na glavnom bulevaru u centru Moskve kako bi sprečile protivnike Kremlja da dođu do Crvenog trga“, napisao je svojim pratiocima šef moskovskog biroa „Njujork tajmsa“ Nil Makfarkuar.
Greška koju su napravili novinari uglednih listova nije prošla nezapaženo.
Feйkovыe novosti ot glav bюro https://t.co/wHnmD4ocs7 i NYT. Pišut, čto эto barrikadы protiv Navalьnogo. pic.twitter.com/RZnCD1UAeW
— Margarita Simonьяn (@M_Simonyan) June 12, 2017
„Lažne vesti urednika Fajnenšel i Njujork tajmsa. Pišu da su to barikade protiv Navaljnog“, odgovorila je na te izjave glavna urednica RT Margarita Simonjan.
Kasnije su Bakli i Makfarkuar obrisali svoja saopštenja. Oni su takođe morali da se izvine zbog svoje nemarnosti.
I deleted that tweet when I realised tank traps were part of historical re-enactment
— Neil Buckley (@NeilRBuckley) June 12, 2017
„Kako u to uopšte može da se poveruje? Neprofesionalizam Nila Baklija prevazilazi svaku meru“, napisao je jedan korisnik Tvitera.
„Obrisao sam tvit kada sam shvatio da su protivtenkovske barijere deo istorijske rekonstrukcije“, napisao je kasnije Bakli.
„Zvanično, džakovi sa peskom i protivtenkovske barikade predstavljaju deo istorijske rekonstrukcije koja je organizovana na trgu, ali one uspešno smetaju demonstrantima“, nije se dao Makfarkuar.
Officially, the sand bags and tank traps are part of historical re-enactment happening on the square, but conveniently they block protestors
— Neil MacFarquhar (@NeilMacFarquhar) June 12, 2017
Sličnu grešku je još u ponedeljak uveče napravio analitičar londonske kompanije „Aj-Ejč-Es market“ Aleks Kokšarov.
„NAJNOVIJA VEST! Moskovska policija podigla je barikade od džakova sa peskom oko Kremlja. Očekuje se nasilje tokom protesta protiv Vlade 12. juna“, napisao Kokšarov.
#BREAKING! #Moscow police is erecting barricades of sandbags around the #Kremlin. Expect some violence at anti-government #protest 12 June pic.twitter.com/2xpcQVbEMP
— Alex Kokcharov (@AlexKokcharov) June 11, 2017
Na neosnovanost izjava o podizanju barikada u centru Moskve ukazivali su mnogi zapadni novinari.
„Centar Moskve. Ovi džakovi sa peskom nisu za zaštitu Kremlja od Alekseja Navaljnog i demonstranata. To je istorijska rekonstrukcija“, napisao je dopisnik „Bi-Bi-Si njuza“ Stiv Rozenberg.
Central Moscow now. Those sand bags aren't for defending the Kremlin from Alexei Navalny & protestors: it's an historical reenactment. pic.twitter.com/nZlEcopGtx
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) June 12, 2017
„Pratim ozbiljnu histeriju na Tviteru o džakovima sa peskom u blizini Kremlja uoči današnjih protesta. Ljudi, oni su postavljeni za istorijsku rekonstrukciju“, objasnila je pratiocima novinarka „Moskva tajmsa“ Keti Dejvis.
Still seeing lots of Twitter hysteria abt sandbags being erected nr the Kremlin before protests today. It's for a WW1 reenactment, guys.
— Katie Davies (@katiedavies91) June 12, 2017
Mnogi korisnici interneta nisu propustili priliku da se ismeju nekim pripadnicima medija, kao i demonstrantima.
„Kladim se u 50 dolara da će do kraja dana Si-En-En i ’Vašington post‘ predstaviti ovog tipa kao aktivistu ruske opozicije koji je bio izložen maltretiranju“, predložio je dopisnik RT Murat Gazdijev.
50 bucks says CNN & WaPo will title this guy as a persecuted Russian opposition activist before the day is out. pic.twitter.com/f8v8sLytMK
— Murad Gazdiev (@MuradGazdiev) June 12, 2017
Istovremeno, uprkos protivrečnim izveštajima o broju učesnika protesta i broju pritvorenih, mnogi su istakli da spontani protesti, koji su juče provokativno i ilegalno prebačeni sa Avenije Saharov na Tversku ulicu, nisu bili toliko veliki koliko su to želele vođe demonstranata.
Fairly quiet day's work for some of the boys compared to previous protests pic.twitter.com/vau8C1nX2T
— Jason Corcoran (@jason_corcoran) June 12, 2017
„Prilično miran dan za momke u poređenju sa prethodnim protestima“, napisao je novinar „Inteli njuza“ Džejson Korkoran.