„Decenijama su SAD bile bezuslovni lider na bilo kojoj teritoriji, na bilo kojoj površini, a danas se suočavamo sa izazovima u svim sferama: u kosmosu, u vazduhu, na moru, pod vodom, u sajber-prostoru“, rekao je šef Pentagona na raspravi Komiteta za naoružanje u Senatu SAD.
„Moramo da pogledamo stvarnosti u oči: Rusija i Kina žele da iskoriste pravo veta nad ekonomskim i diplomatskim pitanjima koja potpadaju u sferu njihovih interesa. Bez obzira na sankcije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nastavljaju se drska retorika i provokacije Severne Koreje, Iran je i dalje najveća i uporna pretnja stabilnosti na Bliskom istoku“, rekao je Matis.
Prema njegovim rečima, „protivnici upućuju izazove mogućnostima SAD“.
Govoreći o američkom protivraketnom sistemu, Matis je istakao da su njegove mogućnosti za sada zadovoljavajuće, ali da će biti potrebno njihovo povećavanje u budućnosti.
Pentagon će preduzeti konkretne mere protiv sajber-napada
Ministarstvo odbrane SAD razrađuje konkretne mere za borbu protiv sajber- napada za kojeVašington optužuje Rusiju, izjavio je Matis.
„Učestvujemo ne samo u izradi preporuka nego preduzimamo i konkretne mere o kojima mogu više da kažem na zatvorenoj sednici“, rekao je Matis.
Matis je dodao da „pogoršanje situacije u sferi međunarodne bezbednosti“ zahteva stabilan budžet i povećanje finansiranja odbrambenog resora.
Ministar odbrane je naveo da će tražiti da se vojni budžet poveća tri do pet odsto, počev od 2019. do 2023. godine.
Matis je ocenio da je verovatnoća saradnje Moskve i Vašingtona „vrlo skromna“ ukoliko Rusija „ne promeni svoje ponašanje“.
Prema njegovim rečima, Rusija ostaje glavni protivnik SAD, a njena dejstva će morati da imaju posledice, ne samo od SAD nego i njihovih saveznika.
Šef Komiteta načelnika Oružanih snaga SAD, general Džozef Danford, takođe je među protivnike SAD uvrstio Rusiju, Severnu Koreju i Iran i naveo da Vašington ne sme da dozvoli sebi da misli da će „ovi protivnici mirno sedeti i čekati“ i da je neophodno da Amerika pojača odbrambene mogućnosti.