Naš sagovornik, italijanski publicista, podseća da se Soroš bavio spekulativnim poslovima fokusirajući se na nacionalne valute. Godine 1992. uspeo je da prinudi Italiju da izađe iz Evropskog monetarnog sistema. Potom je Italija tajno Sorošu prodala ogromnu količinu lira, a ova finansijska operacija je na kraju Rim koštala čak 48 milijardi dolara.
„Humanista“ mađarskog porekla se i dalje bavi ovakvim finansijskim spekulacijama i time stiče ogromno bogatstvo. Mnoge države su ga do sada već optužile za mnogo šta, posebno za te spekulacije koje se uvek nalaze na samoj granici onoga što lokalno zakonodavstvo propisuje kao legalno. Somosa dodaje da je čak Soroševa fondacija jedan od javnih zagovornika slobodne prodaje narkotika u globalnim razmerama:
„Kako bi ’ulepšao‘ svoj imidž, Soroš je počeo da se bavi finansiranjem različitih vladinih organizacija poput Amnesti internešenela, Hjuman rajts voča i brojnih drugih sličnog formata. Osim toga, on je i sam otvorio nevladine organizacije koje se bave problemima migranata i ljudskim pravima. Osim toga, dobro je poznato i da je jedna od sfera njegove delatnosti politika i Soroš ne žali da potroši milione dolara tokom izbornih kampanja američkih demokrata“, zaključuje italijanski publicista.
Nakon jednog hakerskog napada, javnost je saznala da je lanac njegovih organizacija „Open sosajetiz“ finansirao organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava u različitim državama.
„Ali problem je to je cilj rada ovih organizacija zapravo bila politička destabilizacija. U nekim državama je pak cilj bilo stvaranje povoljne finansijske i ekonomske situacije za Soroša, ali ne i za stanovnike tih zemalja“, rezignirano podvlači Samosa.