Porodica devetogodišenjeg dečaka Taža nije znala da on boluje od raka i da je već u poodmaklom stadijumu leukemije. Tažova porodica je živela u selu u provinciji Latakija i zato nije uspela na vreme da se obrati specijalistima. Tek kada je region oslobođen od terorista, lekari su postavili pravu dijagnozu, a dečaka su poslali u onkološku bolnicu „Biruni“ u Damasku.
Glavni lekar bolnice Ihab Nakri za Sputnjik govori da se u bolnici „Biruni“, koja je inače i glavni onkološki centar u Siriji, svakodnevno besplatno leči 700 pacijenata. U bolnici se uprkos ratu vrše operacije, izvodi hemioterapija, radiologija, rade sve neophodne analize krvi. Svakodnevno hemioterapiju prima 200-300 pacijenata.
Pomoć obolelima od raka pružaju i ruski lekari, koji povremeno dolaze u Siriju, gde pregledaju i leče pacijente. Oprema i lekovi koji su stigli iz Rusije olakšavaju sirijskim pacijentima tešku svakodnevicu otkako je zemlja u ratu i pod blokadom.
Prema rečima Ihaba Nakrija, Vlada Sirije je preuzela na sebe plaćanje lečenja pacijenata sa onkološkim oboljenjima. Tokom prošle godine u Siriji je registrovano osam hiljada novih slučajeva obolelih. Sirijski lekari mogu da obave sve operacije, osim presađivanja koštane srži. Pre rata i blokade sirijski lekari su vršili i transplantacije, ali je sada to nemoguće jer je oprema dotrajala, a neophodnih lekova nema dovoljno.
Glavni lekar bolnice „Džami“ Mazen Hadad izjavio je za Sputnjik da svakog meseca u bolnici u kojoj on radi, 250 do 300 dece prima hemioterapiju ili dolazi na zračenje. Lečenje je otežano zbog nedostatka lekova i opreme.
Članica uprave ruskog fonda „Pravedna pomoć Doktorke Lize“ Natalija Avilova je za Sputnjik prethodno objasnila da je tokom dve posete Siriji dopremljeno čak pola tone lekova:
„Dopremili smo lekove, pre svega za odeljenje neonatologije. Bez tih specifičnih lekova, prerano rođena deca ne bi imala nikakve šanse da prežive. Imajući u vidu sve uslove, nama se čini kao čudo kada lekari u Siriji uspeju da se izbore za život ovih malenih pacijenata. Druga velika grupa lekova je za dečje odeljenje onkologije“, kaže Avilova.
Prema njenim rečima, potpuno je užasno i nehumano kada blokada i sankcije pogađaju decu.
Zato se, ističe ona, ruski lekari bore da nabave što više informacija na terenu o tome koliko je i kakvih lekova i pomoći Siriji potrebno, a izveštaje će predstaviti Ministarstvu spoljnih poslova Rusije, gde će se odlučiti o daljim humanitarnim isporukama.