Prašinu je podigla konstatacija predsednika Republike Srpske da deca u njoj neće učiti lekcije o tome da su Srbi krivi za genocid u Srebrenici i opsadu Sarajeva, a ne činjenica da se to, mimo sporazuma sa OEBS-om, našlo u udžbenicima u Federaciji BiH.
Nije teško u Bosni i Hercegovini (BiH) potpaliti vatru kada žar(išt)a ima na sve strane. Novo varničenje je stiglo sa obrazovnog polja.
Kao da o prošlom ratu u BiH nije dovoljna ona kućna edukacija iz prve ruke, za koju je svima jasno na šta liči, nego gradivo treba utvrditi i u školi. Upravo računajući na to, sa OEBS-om su 2002. godine dogovoreni kriterijumi koji se tiču obrazovanja u BiH. A njihova suština je, kako kaže ministar prosvete i kulture Republike Srpske Dane Malešević, stavljanje embarga na izučavanje građanskog rata u BiH.
Malešević je pre nekoliko dana rekao da će na teritoriji Republike Srpske (RS) biti zabranjeni udžbenici iz Federacije BiH (FBiH) ukoliko u njih budu uvedene lekcije poput one o „srpskoj opsadi Sarajeva“ ili izučavanja „genocida u Srebrenici“ koji su počinili Srbi.
„Ti navodi nisu tačni, i takvi udžbenici se ovde neće izučavati, svidelo se to kome ili ne. Sa OEBS-om postoje dogovoreni kriterijumi kojima nije predviđeno da se izučava ovako nešto“, nedvosmislen je bio i predsednik RS Milorad Dodik u najnovijoj izjavi.
U Srpskoj postoje 22 škole gde je bošnjačkoj deci omogućeno da rade po nacionalnom programu za Bošnjake u kantonima, što znači i po udžbenicima iz Federacije BiH. Otuda i reakcija i Maleševića i Dodika da RS poštuje sporazum iz 2002. sa OEBS-om i da bi to trebalo da učini i FBiH.
U reakcijama zvaničnika Federacije pak ni pomena od OEBS-a i sporazuma sa njim. Oni su se samo bavili „činjenicama“. Tako potpredsednik Narodne skupštine RS Senad Bratić kaže da su „opsada Sarajeva i genocid u Srebrenici činjenice i istorijski fakti, koji su potvrđeni i presudama nadležnih sudskih instanci“.
Potpredsednik RS Ramiz Salkić je bio još „konkretniji“, naglasivši da je „Međunarodni tribunal za ratne zločine počinjene na tlu bivše Jugoslavije dokazao i pravosudno presudio da je u BiH počinjen genocid i da su ga počinili vojska i policija RS“. Potpredsednik RS još dodaje da je reč o „prvom genocidu na tlu Evrope posle Hitlera“, a da „vlasti tog entiteta danas pokušavaju da zabrane izučavanje tih činjenica“.
Da baratanjem tim „istorijskim činjenicama“ ne treba olako držati lekcije, pogotovo deci, bili su svesni čak i u OEBS-u, inače ne bi bilo kriterijuma. Otuda ta čista zamena teza. Što bi se reklo, da se Vlasi ne dosete. Nije, dakle, pitanje, odnosno problem, što Federacija ne poštuje OEBS-ove kriterijume, nego je pitanje, odnosno problem, zašto ih Republika Srpska poštuje.
Politikolog iz Istočnog Sarajeva Velizar Antić za Sputnjik kaže da su udžbenici iz Federacije kakvi se pominju apsolutno neprihvatljivi za RS i čitav srpski narod s one strane Drine jer bi to onda značilo apsolutno priznavanje i genocida i krivice.
„Mislim da je najbolje sve te stvari koje su se dešavale tokom rata devedesetih godina ostaviti istoriji. Da to malo odleži dok sve ne rasvetlimo. I Srebrenicu i navodni genocid, za šta ja mislim da je bio veliki zločin, ali ne i genocid“, navodi Antić.
Napominje da je sada žitelj Srpskog Sarajeva i da iz ličnog primera zna šta se u Sarajevu dešavalo, i da nikako nije dobro nametati priču o odgovornosti samo jedne strane.
Komentarišući navode Salkića i Bratića, koji ukazuju na presude Haškog tribunala, Antić odgovara da se ta i te kako politička institucija ne može uzimati za sudiju kada su u pitanju istorijska dešavanja.
„Tribunal nije kompetentan da o tome sudi. Zato je najbolje ostaviti istoričarima i naučnicima da raspravljaju šta je bilo i kako je bilo. Ne treba sada na osnovu nekog političkog suda donositi presude i učiti decu o tome. To nikako nije dobar put za neki, nazovimo ga, miran život u Bosni i Hercegovini“, smatra istočnosarajevski politikolog.
On podseća na sumnjive odluke Haškog suda, koji je puštao na slobodu i „priznate i utvrđene teroriste i ubice“ ili im je davao izuzetno male kazne zatvora. Sa druge strane, nemilosrdno je sudio Srbima, dodaje Antić i zaključuje: „Nije to institucija koja je kompetentna da napiše istoriju koja će ući u udžbenike“.
Antić je uveren da će se ovim povodom oglasiti i OEBS.
„Verujem da će i oni izaći sa svojim stavom. Čim se nešto toliko zahukta u BiH, oni izađu i kažu — dotle može, odatle dalje ne može, tako da verujem da će imati stav o tom pitanju“, kaže on, uz ocenu da bi srpska strana trebalo da traži objašnjenje OEBS-a.
„Generalno, čitava ta priča je još jedno dizanje tenzija i prašine, što ne treba nikom, ni u RS ni u BiH. Na svaka dva meseca iskrsne poneko da bi se potpaljivala vatra, a u BiH ima toliko nerešenih problema. Ne treba zaboraviti i da je sledeća godina izborna“, ističe Antić za Sputnjik.