On u intervjuu za „Dojče vele“ kaže da lider laburista Džeremi Korbin sve vreme govori da je protiv toga da se odmah otvori vatra na navodne teroriste.
„Međutim, trojica počinilaca napada su ubijena. Šta će reći na to?“
„Znamo da u Velikoj Britaniji živi oko 23.000 osoba za koje se smatra da su džihadisti. Ne možemo ih kontrolisati, jer je Tereza Mej kao ministarka unutrašnjih poslova 2010. godine tu mogućnost ukinula“, kaže on.
Kako dodaje, vođe dve velike stranke, kao i snage bezbednosti, trenutno nisu na dobrom glasu. Nakon napada u Mančesteru je podignut nivo uzbune, a nedugo potom ponovno snižen.
„To znači da vlasti uopšte nisu imale pojma o predstojećem napadu“, naglašava Glis.
Prema njegovim rečima, torijevci i Tereza Mej ideološki su na strani oštrog odgovora na terorizam, dok laburiste predvodi Korbin koji u kampanji ne samo da se izjasnio protiv naredbe da se puca na teroriste, već je rekao i da je za pregovore sa njima.
„Međutim, svaki Britanac vidi da teroristi ne žele za sto, nego da žele da ga dignu u vazduh“, kaže Glis.
On smatra i da je politika nemoćna jer je Britanija u vrlo teškoj situaciji, naročito posle referenduma o „bregzitu“ kada nijedan političar nije rekao šta to zapravo znači.
„Živimo u zemlji koja ne zna kako da garantuje sigurnost i koja ne zna kuda treba da ide u narednih nekoliko godina. Tako smo svi laka meta. Ranjivi smo“, ističe Glis.
Kao razloge za relativno česte napade u Britaniji on vidi tesnu povezanost sa SAD, ali i socijalne uzroke.
„Činjenica da smo postali slabi i da nas tako vide naši neprijatelji ima posledice. To je kao u džungli: ranjive životinje bivaju napadnute. To je politički problem kojim se mora baviti Vlada. Sasvim je moguće da u četvrtak ne budu održani izbori“, kaže on.
Prema njegovom mišljenju, ako Britanija nastavi da živi i reaguje kao do sada, i terorizam će se pojačati i zato nešto radikalno mora da se promeni.
„Ako se to ne dogodi, onda bi neke osobe mogle da uzmu stvar u svoje ruke. Većina muslimana koji ne žele da imaju ništa sa terorizmom takođe se nalaze u vrlo teškoj situaciji“, kaže Glis i podseća da je Francuska tri dana nakon napada u Parizu napala položaje islamista u Raki.
„Velika Britanija nije to naredila ni kada su u Mančesteru pre dve sedmice napadnuta naša deca. Moguće je da će zahtevi da zaista nešto započnemo postati sve glasniji“, zaključio je britanski profesor.
Izvor: Tanjug