„Da bi se postigla stabilnost, vladavina prava mora da postane opšteprihvaćen princip u svim aspektima i širom susedstva. Takođe, otvoreni dijalog bi trebalo osnažiti, a nacionalističku i zapaljivu retoriku izbegavati“, navodi se u tom dokumentu.
Istovremeno, u Deklaraciji se napominje da nije dovoljno samo obećati daleku perspektivu članstva u EU da bi se održalo poverenje u proces pristupanja, već su „potrebne opipljive političke akcije“.
Jasnu evropsku perspektivu trebalo bi ohrabriti s ciljem „delovanja u pravcu ubrzane dinamike za one kandidate koji mogu da brže napreduju duž reformskog puta, pogotovu ako je to potvrđeno napretkom u oblasti vladavine prava, sudstva, nacionalnih manjina i dobrog upravljanja“, poručeno je u zajedničkoj deklaraciji.
U istom dokumentu se, dodaje STA, ukazuje na to da bi svaka zemlja trebalo da ima „slobodu da bira političke i bezbednosne saveze“, ali se ističe potreba za „uzdržavanjem od bilo kakvog mešanja u pitanja koja se tiču procesa odlučivanja koji suštinski spadaju pod nadležnost domaćeg pravosuđa“.
Kad je reč o odnosima u regionu, u Deklaraciji se navodi da je „iskreno angažovanje u procesu pomirenja i rešavanju svih nerešenih pitanja na miran način i putem političkog dijaloga, u skladu sa međunarodnim pravom i dobrosusedskim odnosima, preduslov za postizanje pravednih rešenja“, navodi STA.
U završnom dokumentu se, na kraju, poziva na dublju ekonomsku saradnju koja će region učiniti privlačnijim za investicije, zaključuje slovenačka agencija.
Na godišnjem sastanku lidera država Jugoistočne Evrope u okviru Procesa „Brdo—Brioni“, koji je održan danas u Brdu kod Kranja, učestvovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Tanjug