Međunarodni ekonomski forum u Sankt Peterburgu od 1. do 3. juna, pod sloganom „U traganju za novom ravnotežom u globalnoj ekonomiji“, okupiće oko 12.000 učesnika iz oko 130 zemalja.
Čime će se Srbija predstaviti na jednom od najvažnijih ekonomskih foruma u svetu, koji će biti održan 21. put, pogotovo što je ove godine dobila tu privilegiju da bude zemlja počasni gost?
Uoči odlaska u Sankt Peterburg, predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež, za Sputnjik kaže da Srbija prvi put učestvuje na forumu na ovako organizovan način, na nacionalnom štandu površine 250 kvadratnih metara. U zvanični program foruma uvršten je i panel, veliki okrugli sto „Srbija–Rusija, perspektive ekonomske saradnje“, kaže Čadež, ističući da će političko-privrednu delegaciju u kojoj će biti i desetak kompanija iz Srbije, predvoditi potpredsednik vlade i šef diplomatije Ivica Dačić.
Među kompanijama koje će predstavljati Srbiju u Sankt Peterburgu su PSP — Farman, dobro poznata na ruskom tržištu, čija je osnovna delatnost građevinarstvo, potom Er Srbija, Aerodrom „Nikola Tesla“, „Energoprojekt“, „Telekom Srbija“…Posebno će biti predstavljen „Beograd na vodi“. Pokazaćemo, kaže predsednik PKS-a, koje su to prednosti saradnje sa Srbijom, kakve kooperante kompanije mogu da nađu u Srbiji, zašto je dobro investirati u Srbiju.
Objašnjavajući šta znači status zemlje počasnog gosta, Čadež ističe da ćemo imati štand u centralnom delu paviljona, koji će biti na oku svima, ali je veoma važno to što će naš panel, veliki okrugli sto o perspektivama srpsko-ruske privredne saradnje, biti uvršten u zvanični program celog foruma. Šta to znači jasno je kada se zna da je, na primer, prošle godine na forumu učestvovalo 900 šefova najvećih ruskih kompanija i više od 600 direktora i predsednika upravnih odbora najvećih svetskih kompanija.
To je, zaista, događaj na kome se ne samo razgovara o poslovima, nego o strateškim kretanjima u globalnoj privredi, ističe Čadež. Kada zemlja kao što je naša učestvuje na taj način to, smatra on, ima poseban kvalitet.
A na forumu koji je u prethodnih 20 godina postao jedna od vodećih globalnih platformi, gde predstavnici poslovne zajednice razmatraju ključne ekonomske probleme sa kojima se suočavaju tržišta u razvoju i svet u celini, između ostalih učestvovaće i premijer Indije, zemlje koja sa Srbijom ima status počasnog gosta Narendra Modi. Takođe i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš. Još polovinom maja učešće je potvrdilo 39 ministara iz 26 zemalja. Zato je jasno kakav je značaj skupa i šta za Srbiju znači status počasnog gosta.
Na pitanje o pokazateljima i perspektivama saradnje Srbije i Rusije, što je i tema panela koji mi organizujemo, Čadež prvo konstatuje da naša privredna saradnja raste, što je dobar pokazatelj. Ponovo raste izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, posebno voća, koji je stagnirao zbog njihove valutne nestabilnosti. Oporavlja se i izvoz drugih proizvoda. Ono što beleži veliki rast je prodaja lekova, čak 70 odsto u odnosu na prošlu godinu, a rast prodaje guma za putničke automobile je čak 57 odsto, napominje Čadež.
On kaže da se uprkos svim pogodnostima i dalje u javnosti postavlja pitanje zašto se nedovoljno koriste mogućnosti ugovora kakav je onaj o bescarinskoj razmeni.
„Naš stav je da se Sporazum o slobodnoj trgovini koristi u onoj meri u kojoj to dopuštaju naši ukupni privredni kapaciteti. U ovom trenutku oni su još ispod onoga što bismo mogli da uradimo, ali kada pratimo podatke, vidimo da je trend dobar, da ta saradnja zaista znači. I kod poljoprivredno-prerambenih beležimo rast i to dobar rast, ali i tu postoji prostor za dalji napredak“, kaže on.
Tako navodi skorašnji primer jedne kompanije koja se bavi proizvodnjom mlečnih proizvoda koji itekako dobro prolaze na ruskom tržištu. Ta kompanija ispituje mogućnosti i u direktnim je pregovorima je o investiranje u jednu mlekaru. Dakle, nije reč samo o pitanju trgovine nego jednog šireg konteksta privredne saradnje, ukazuje Čadež.
On ukazuje i na našu zainteresovanost za povećanje nivoa investicija ruskih kompanija kod nas.
„Posebno ćemo predstaviti pogodnosti za investiranje. Ono što mislim da takođe ima veliki značaj, veliki potencijal, jeste saradnja u IT sektoru i tu postoje sve veći interesi ruskih kompanija koje dolaze u Srbiju da traže potencijalne partnere. Takođe u oblasti građevinarstva, komunalne infrastrukture, imamo projekte koji se trenutno realizuju“, istakao je predsednik PKS-a.
Ono na šta su, kaže, posebno ponosni kao organizacija jesu naši dani dobavljača i organizacija susreta kompanija iz različitih oblasti, od prehrambene industrije do građevinarstva, mašinogradnje. Sve više dolaze ruske kompanije kod nas i ciljano tražimo partnere i kooperantne koji će im biti dobavljači, objasnio je on.
„Dakle postoje jako dobri pokazatelji i čini mi se da idemo u jako dobrom pravcu i da je i ovakav način organizovanog predstavljanja na tako značajnom forumu, takođe jedan od mehanizama kako da taj rast ostvarimo“, zaključio je u razgovoru za Sputnjik Čadež, jedan od učesnika Peterburškog ekonomskog foruma u okviru delegacije Srbije.