U istom saopštenju članice NATO-a su pozvane da podrže ulazak Gruzije u NATO, kao i da pomognu jačanje gruzijske vojske, posebno PVO sistema.
Po svemu sudeći, NATO nastavlja konfrontaciju sa Rusijom, čak je i pojačava. Jer primanje Gruzije u NATO nije bila tema još od samita Alijanse u Bukureštu 2008. godine. Tada su se američkoj ideji da se Gruzija pozove u članstvo zapadnog vojnog saveza suprotstavile Nemačka i Francuska.
Videćemo kako će to sada proći u Tbilisiju. Zapravo, kako prolaze godine, NATO sve više krši principe po kojima se primaju novi članovi: da bi se ušlo u savez država-kandidat treba da ima jasne i međunarodno priznate granice, da nema nerešena teritorijalna pitanja sa susednim zemljama, da ima demokratski politički sistem, da nema korupciju i da je u toj državi na snazi vladavina zakona.
Kada je u pitanju Gruzija, ona ima teritorijalne sporove sa Južnom Osetijom i Abhazijom, a i korupcija u Gruziji nije mala. Ipak, ako je NATO mogao da ignoriše činjenicu da u Parlamentu Crne Gore nema opozicije, ne bi bilo iznenađujuće da se i Gruziji „oproste sitnice“. Kada je u pitanju geopolitički izazov Rusiji, sve ostalo, pa i demokratija, nije važno. To što je na upravo završenom samitu NATO-a u Briselu, ostalo neodgovoreno, kada je u pitanju Donald Tramp, pitanje člana 5. kolektivnog ugovora o bezbednosti Alijanse, zapravo pokazuje da niko u Americi nije lud da ratuje sa Rusijom zbog Gruzije, Abhazije, ili Južne Osetije. Evropske članice NATO-a još manje.
Izlazak NATO-a na ruske granice jeste korak u pogrešnom pravcu, i treba se nadati da za ulazak Gruzije u NATO evropske države, članice Alijanse, neće imati sluha. Naravno, ako im je u interesu otopljavanje odnosa sa Moskvom.
Angela Merkel je izjavila kako je u dva dana samita NATO-a u Briselu shvatila da Evropa mora da se okrene sebi, jer eto na drugoj strani Atlantika nova administracija još nije izgradila čvrstu i jasnu strategiju kako i šta dalje sa EU. Britanci su otišli iz EU, a Nemci i Francuzi još ne znaju kakvu novu Evropu žele: političku, ekonomsku i monetarnu uniju, konfederaciju, federaciju…
Britanci su i otišli, jer njihovi političari i ne znaju šta je to prava federacija, pošto jednostavno nikada i nisu živeli u njoj. Evropsku avanturu ne čini samo trgovina pamučnog donjeg veša, već i izgradnja nove evropske federacije. Tako je, naime, sve do nedavno bilo. Posle samita NATO-a u Briselu, Angela Merkel je razočarana. Svi ostali moraće da čekaju njena rešenja za bolju budućnost. Jer, svi se i slažu, ovako više ne ide…
O svemu tome u emisiji „Na nišanu Lazanskog“, koja se emituje svakog ponedeljka od 17 sati na talasima Radija Novosti, 104,7 megaherca, govore dr Aleksandar Gajić, viši naučni saradnik Instituta za evropske studije, i general Branko Krga, bivši šef Vojne obaveštajne službe i bivši načelnik Generalštaba.
Emisiju uređuje i vodi Miroslav Lazanski.