Bilans žrtava u šestodnevnim borbama porastao je na skoro 100, prenosi AP.
Kriza u Maraviju, gradu na ostrvu Mindanao, u kojem živi oko 200.000 ljudi, pogoršava se jer ekstremisti pokazuju neočekivanu snagu odupirući se vojsci, koja ih napada iz helikoptera i oklopnih vozila. U borbama učestvuje veliki broj vojnika.
Zbog nasilja je predsednik Filipina Rodrigo Duterte u utorak, nakon sukoba sa ekstremistima koji su navodno pokušali da osnuju kalifat u ime DAEŠ-a, proglasio 60-dnevno ratno stanje na jugu zemlje, gde decenijama besni pobuna muslimanskih separatista.
Međutim, nedavno krvoproliće u Maraviju probudilo je strahove da ekstremizam jača dok se manje ekstremističke grupe udružuju i svrstavaju na stranu DAEŠ-a.
Japanska agencija Kjodo prenosi da Duterte, zbog situacije na jugu Filipina, planira da odloži posetu Japanu, koja je bila predviđena za početak juna.
Hiljade civila je napustilo Maravi, ali je više od 2.000 preplašenih stanovnika i dalje zaglavljeno unutar grada, našavši se u središtu borbe između islamističkih ekstremista i vojske.
„Slali su nam poruke, zvali dežurne službe, tražeći od nas da pošaljemo ekipe za spasavanje, ali ne možemo da dođemo do oblasti koje su nam nedostižne“, rekao je portparol provincijskog Komiteta za odgovore na vanredne situacije Zia Alonto Adiong.
Prema njegovim rečima, civili žele da odu jer se plaše za svoju bezbednost, plaše se da će biti upucani ili pogođeni u vazdušnim napadima, a uz to nekima nestaju zalihe hrane.
Duterte je ranije rekao da će ignorisati Vrhovni sud i Kongres prilikom primene ratnog stanja na jugu Tajlanda, uprkos tome što prema Ustavu te dve institucije imaju nadzor nad tom odlukom.
„Dok policija i oružane snage ne kažu da su Filipini bezbedni, ratno stanje će trajati. Neću slušati druge. Vrhovni sud, Kongres, oni nisu ovde“, rekao je Duterte, prenosi AFP.
Prema Ustavu iz 1987. godine, Kongres mora da odobri deklaraciju ratnog stanja i ograničava ga na 60 dana, a takođe može da donese odluku o njegovoj legalnosti.
„Vrhovni sud će reći da će proveriti legalnost predsednikove odluke. Zašto, ja ne znam. Nisu vojnici, ne znaju šta se dešava na terenu“, navodi se u saopštenju objavljenom danas.
Predsednik je odobrio pretrage i hapšenja bez naloga, navodi AFP.
„Tokom ratnog stanja, vaši komandiri i vi možete da uhapsite bilo koju osobu i pretražite njenu kuću. Više nije potreban nalog“, rekao je Duterte u petak prilikom obraćanja trupama.
Glavni sudija Vrhovnog suda Marija Lurdes Sereno izrazila je svoju zabrinutost zbog proglašenja ratnog stanja.
Izvor: Tanjug