Ta odeljenja će se baviti brigom o svetinji braka i porodice, bioetikom i praćenjem „razbijačke delatnosti jeretičkih organizacija, sekti i nekanonskih grupacija“, pišu „Večernje novosti".
To je odlučeno na upravo završenom zasedanju Svetog arhijerejskog sabora SPC koji je tom prilikom, takođe, dao odobrenje Eparhiji raško-prizrenskoj da ustanovi administrativno sedište u drevnom Rasu, današnjem Novom Pazaru.
Ta eparhija će tako pored „matične“ prestonice u Prizrenu, dobiti i centar van Kosova i Metohije, a ta odluka je objavljena u saopštenju koje je u ime Sabora potpisao episkop bački Irinej.
Ta odluka se u crkvenim krugovima tumači kao deo stare inicijative o podeli Raško-prizrenske eparhije iza koje stoji potreba o većoj brzi za vernike u Novom Pazaru i okolini, navodi beogradski dnevnik.
Sabor je odlučio i da sedište Eparhije istočnoameričke iz Vorena u Nju Džersiju premesti u Park Hils u Jonkersku u državi Njujork, što će doprineti efikasnosti rada i lakšem okupljanju vernika.
Uz to, Sabor je na zasedanju podržao izgradnju Memorijalnog centra na Starom sajmištu kao trajnog spomen-obeležja srpskim žrtvama u 20. veku, kao i žrtvama Jevrejima, Romima i pripadnicima drugih naroda.
Takođe, Sabor je sa velikom žalošću konstatovao da Rumunska pravoslavna crkva ne samo što nastavlja sa svojim antikanonskim upadima u jurisdikciju SPC, nego ih još i intenzivira i proširuje na čitavu srpsku kanonsku teritoriju.
„Ukoliko ona sa tom krajnje nebratoljubivom praksom ne prestane u najskorijoj budućnosti, Sinod će biti primoran da načini mučan, ali jedini moguć korak — da prekine liturgijsko i kanonsko opštenje sa tom crkvom“, navedeno je u saborskom saopštenju.
Jedna od odluka je i da će se Srpska pravoslavna crkva ubuduće, svakog 25. maja po novom, odnosno 7. juna po starom kalendaru, kao mučenika sećati žrtava zloglasne nacističke Sedme SS divizije „Princ Eugen“, koja je počinila nezapamćen masakr nad narodom Crne Gore, navode „Novosti“.