„Tramp je dao mnoge izjave koje privlače pažnju tokom puta na Bliski istok i u evropske zemlje. U vezi s NATO-om bilo je oštrih izjava saveznicima, mislim da je njima pre svega privučena pažnja. Što se tiče spominjanja Rusije, možda se to može posmatrati kao podsticanje saveznika na to da ispunjavaju svoje obaveze i obezbede određene sume za budžez NATO-a“, rekao je Ušakov novinarima.
Pomoćnik ruskog predsednika je naveo da „aktivnost NATO-a prema Rusiji, severoistočno ili severozapadno krilo, naravno, izaziva zabrinutost“.
„Ničeg dobrog u tome nema. Mi, međutim, posmatramo to u kontekstu onoga što se u Americi sada priča o takozvanom ’ruskom dosjeu’“, dodao je on.
O čemu će razgovarati Putin i Makron
Predsednici Rusije i Francuske Vladimir Putin i Emanuel Makron u Parizu će 29. maja razgovarati o Siriji i zajedničkoj borbi protiv međunarodnog terorizma koja je ponovo dobila na aktuelnosti nakon terorističkog napada u engleskom Mančesteru, izjavio je Ušakov.
„Prirodno, Sirija – to je jedan od najvažnijih i najtežih problema. Posle užasnog terorističkog napada u Parizu u novembru 2015. godine predsednik Fransoa Oland je dolazio u Moskvu, postignut je važan dogovor o koordinaciji napora i dejstava naše i francuske vojske, ali taj dogovor nije bio realizovan, ne ruskom krivicom“, rekao je Ušakov novinarima.
On je naveo da je Francuska jedna od zemalja koja se najostrašćenije odnosi prema režimu predsednika Sirije Bašara Asada.
Prema njegovim rečima, o sirijskoj problematici treba da se razgovara otvoreno, kao i o svim pitanjima u vezi sa zajedničkom borbom protiv međunarodnog terorizma.
„Teroristički napad u Mančesteru još jednom je ukazao na hitnu nepohodnost da se uspostave zajednički napori. I u tom kontekstu razgovaraćemo s Makronom u Versaju“, rekao je Ušakov.
Putin i Makron će, dodao je Ušakov, razgovarati i o saradnji Rusije i Evropske unije. „Biće interesantno videti kako Makron prihvata novu realnost i kako se odnosi prema novom evropskom projektu“, rekao je Ušakov i dodao da će predsednici razmotriti i situaciju na Korejskom poluostrvu i niz drugih međunarodnih tema.
Ušakov je izjavio da nije planirano potpisivanje nikakvih dokumenata nakon ovog sastanka.
„To je prvi sastanak i predsednici žele upravo da se upoznaju, da bolje upoznaju i da se dogovore o narednim kontaktima tokom kojih će, nesumnjivo, biti i potpisivanja, i dogovora, i dokumenata. A ovo je neformalni susret s prilično opširnim dnevnim redom“, naveo je Ušakov.
Ruski predsednik u Pariz putuje na poziv Makrona. U Versaju se otvara izložba posvećena 300-godišnjici prve posete ruskog cara Petra Velikog Francuskoj.
Odgovarajući na molbu novinara da prokomentariše objavu kuvajtske informacione agencije da Putin planira da poseti Bliski istok, Ušakov je rekao da ovo putovanje, za sada, nije planirano.
„Kao prvo, nisam video to saopštenje, a kao drugo, koliko znam, za sada nema plana za takav put“, rekao je Ušakov novinarima.
Saradnja sa Seulom radi rešavanja krize
Rusija planira da produbi saradnju s novom južnokorejskom administracijom radi rešavanja situacije u vezi s nuklearnim problemom Severne Koreje, rekao je Ušakov.
„Aktivno se bavimo krizom na Korejskom poluostrvu… Mi smo u vezi s ovom temom u čvrstoj vezi s kineskom stranom i sada ćemo još aktivnije raditi s novim korejskim rukovodstvom koje ima uravnoteženiji stav od prethodne administracije“, rekao je on novinarima i podsetio da je prošle srede ruski predsednik primio specijalnog izaslanika novog predsednika Južne Koreje, koji mu je preneo poruku od šefa države Mun Če Ina.
Ušakov je istakao da Moskva smatra da treba iskoristiti sve moguće političko-diplomatske metode rada sa severnokorejskim rukovodstvom, ali i s drugim zemljama koje su aktivne u vezi s ovom temom.
Na pitanje da li Rusija razmatra mogućnost uvođenja ekonomskog embarga Severnoj Koreji, Ušakov je napomenuo da je Moskva skeptična prema sankcijama.
„Protiv koga su sankcije? Protiv rukovodstva Severne Koreje ili protiv naroda. Ne razumem“, rekao je Ušakov i dodao da bi se uzdržao od komentara na ovu temu.