Evropski partneri očekivali su od američkog predsednika uveravanje u vernost savezu, a umesto toga dobili su od njega lekciju o upravljanju vojnim budžetom. Uprkos svim naporima Evrope da ne naljuti Trampa, na samitu nije došlo do približavanja sa SAD.
Gospodin Nepredvidivi, Donald Tramp potpuno je razbio ceo scenario NATO-a, piše dopisnik NDR Kaj Kistner. Šefovi država i vlada Alijanse očekivali su od američkog predsednika da se zakune na vernog savezu, ali Tramp je taj protivteroristički sastanak u Briselu pretvorio u „lekciju o upravljanju vojnim budžetom“, ističe autor.
„Kao da se oko njega okupio razred učenika. On je ponovio svoju tvrdnju da Merkelova i kompanija duguju SAD ’ogromne sume novca‘“, ističe nemački novinar.
„Sa stanovišta NATO-a, to nije ništa drugo do pi-ar kampanja. Trampovi partneri su stajali skamenjenih lica u lošoj igri“, piše autor.
U međuvremenu, Alijansa čini sve napore da stvarno ojača transatlantsko prijateljstvo, a ne samo simbolično. U članku se navodi da zgrada novog sedišta NATO-a predstavlja dve ruke čiji se prsti prepliću, simbolično povezujući države sa različite strane Atlantika.
„Lepa slika, ali se ne može sakriti da su se neki dlanovi u NATO-u oznojili nakon što je Tramp tokom predizborne kampanje stavio pod sumnju lojalnost saveza“, smatra dopisnik NDR.
NATO sada pokušava da osvoji biznismena Trampa uz pomoć trampe.
„Mi se otvoreno zalažemo za borbu protiv terorizma i svečano obećavamo da ćemo povećati troškove odbrane, a zauzvrat nas ti više nećeš zvati zastarelim ili neodrživim“, takvi su, sa tačke gledišta autora, uslovi te transakcije.
Moto NATO-a u ovom slučaju je „samo da ne naljutimo Trampa, samo da se ne otvaraju nova ranjiva mesta“, nastavlja Kistner. Međutim, sudeći po rečima američkog predsednika, plan je doživeo neuspeh. Novinar smatra da se, nakon što je Tramp preuzeo dužnost predsednika, distanca između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država značajno povećala i sada ih ne deli samo okean.
Malo je verovatno da će se situacija uskoro promeniti, što je postalo jasno posle debija Trampa u EU, navodi se u članku. Nakon sastanka u Briselu predsednik Evropskog saveta Donald Tusk jasno je istakao da po pitanjima trgovine i klimatskih promena između EU i SAD i dalje postoje različita mišljenja. Štaviše, on je naglasio da nije uveren da postoji jedan zajednički stav u vezi sa Rusijom.
„Tramp i EU se i na planu razmišljanja, za šta već postoji dokaz, nalaze na različitim kontinentima“, uveren je autor.
Uostalom, od samog početka bilo je jasno da sa Trampom neće biti lako — lider Bele kuće je pozdravio „bregzit“ i stavio je do znanja da ne samo što je potpuno ravnodušan prema EU, već i da bi preferirao njen raspad, piše nemački novinar. Posle prve posete Trampa Evropi, takođe se razjasnilo da se ne može očekivati brzo približavanje dveju strana na suprotnim stranama Atlantika.
Čak i ako sledeći put američki predsednik „kao izuzetak“ nađe prave reči, ne znači da ih on kasnije neće povući, negirajući ih još jednom izjavom ili jednim tvitom, i „na taj način pretvoriti tako značajnu zgradu transatlantskog partnerstva u kuću od karata“, ističe Kistner.
Osim toga, apsolutno je nejasno šta će se desiti ako se novi predsednik SAD jedanput suoči sa pravom krizom, naglašava novinar i zaključuje da poseta Trampa nimalo nije ujedinila NATO.