„Ovde, pre svega, govorimo o zajedničkim naporima na regulisanju dinamike i promenama u cenama energetskih resursa“, odgovorio je Peskov novinarima na pitanje kako će Rusija imati koristi od proširenja takozvanog Bečkog sporazuma.
U novembru 2016. članice OPEK-a postigle su sporazum o smanjenju proizvodnje nafte za 1,2 miliona barela dnevno u prvoj polovini 2017. godine da bi se povećale globalne cene nafte. Sporazum predviđa mogućnost produženja.
O isporuci oružja u Saudijsku Arabiju
Moskva neće komentarisati sporazum SAD i Saudijske Arabije o snabdevanju Rijada oružjem, rekao je Peskov.
„Nemam komentar na to“, odgovorio je Peskov novinarima na pitanje da li sporazum koji je potpisan tokom posete američkog predsednika Donalda Trampa Saudijskoj Arabiji izaziva zabrinutost Kremlja.
Na pitanje da li se nastavljaju kontakti Moskve i Rijada o sporazumima o oružju i da li oni imaju neke izglede, Peskov je odgovorio: „Postoje bilateralni američko-saudijski odnosi i postoje rusko-saudijski odnosi, i oni se razvijaju u svojim pravcima“.
O sastanku Putina i Makrona
Predsednik Rusije Vladimir Putin i novoizabrani predsednik Francuske Emanuel Makron na svom prvom sastanku nameravaju da se upoznaju i razmene mišljenja o glavnim „bolnim tačkama“ — regionalnim sukobima, rekao je Peskov.
„Prvo, dva predsednika treba da se upoznaju: to će biti njihov prvi susret. Drugo, Rusija i Francuska imaju ogroman dnevni red: to su projekti trgovinsko-ekonomske saradnje i kulturne veze i tako dalje“, odgovorio je Peskov na pitanje šta će biti na dnevnom redu predstojećih razgovora dvojice lidera.
Osim toga, Peskov je dodao da je od interesa razmena mišljenja o velikom broju „bolnih tačaka“ na međunarodnom planu, tačnije o regionalnim konfliktima „koji su dobro poznati“.
Putin i Makron će se sastati 29. maja u Parizu.