Svima su dobro poznate prednosti majčinog mleka za bebe, ali švedski naučnici su nedavno ustanovili da jedan njegov sastojak delotvorno ubija kancerogene ćelije tumora mokraćnog mehura.
Sastojak majčinog mleka naučnici sa Univerziteta Lund nazvali su „Hamlet“, a njihova rana ispitivanja pokazala su da su pacijenati oboleli od raka mokraćnog mehura kojima je ubrizgana ampula sa supstancom „Hamleta“ u nekoliko dana izbacili ćelije tumora kroz urin.
Spomenuti sastojak cilja samo kancerogene ćelije i predstavlja alternativu hemoterapiji i zračenju, a poznato je da obe pomenute terapije uništavaju i kancerogene i zdrave ćelije u telu.
Profesorka imunologije Katarina Svanborg supstancu u majčinu mleku otkrila je slučajno, dok je radila na istraživanjima za antibiotike.
„Na naše iznenađenje, kad smo u mešavinu antibiotskih sastojaka dodali sastojak majčinog mleka, kancerogene ćelije su odumrle. To je bilo potpuno slučajno otkriće“, kazala je.
Objasnila je da je zapravo radila na potrazi za neuobičajenim antimikrobnim agensima, kojima majčino mleko obiluje. Svansborgova je kazala da ono sadrži alfa-laktalbumin, protein koji u crevima postaje „borac“ protiv kancerogenih ćelija, a zdrave ostavlja netaknutim.
Naučnici veruju da bi spomenuti sastojak iz majčinog mleka mogao da pomogne i u borbi protiv raka debelog creva i raka grlića maternice.
Izvor: Jutarnji