Visoke tehnologije odavno su postale sastavni deo života razvijenog sveta, toliko da je život bez njih nezamisliv. Više se i ne sećamo „analognih vremena“. Zato je i poslednji sajber-napad, koji je Evropol okarakterisao kao napad bez presedana, izazvao toliki šok širom sveta. Do sada, nijednoj kriminalnoj organizaciji nije palo na pamet da pokrene napad ovolikih razmera. Već se pominju apokaliptične prognoze jer sve ovo može da zaliči i na „prvi svetski hakerski rat“!
Nekada su pirati plovili morima napadajući i pljačkajući brodove i luke, dok danas savremeni pirati krstare sajber-prostorom i rade isto, samo na moderan način — ne pomerajući se iz stolice.
Iako je napad izveden 12. maja bio širokih razmera, prema mišljenju stručnjaka za internet komunikacije Zdravka Jankovića, on još nije znak za početak „svetskog hakerskog rata“. Prema njegovim rečima, radi se o demonstraciji sile.
„Ovo nije prvi put da se to dešava. Prvi zabeležen slučaj bio je 2005. Izgleda da su ključne žrtve ipak medicinske ustanove, što je vrlo zanimljivo. Po mom mišljenju, to je zbog toga što oni imaju dosta toga što im se nalazi u atačmentima, i oni to otvaraju bez mnogo razmišljanja, a možda i moraju da otvore. Njima stižu mejlovi od ljudi koje ne poznaju i na koje moraju da daju mišljenje. Način komunikacije je razlog što su oni žrtve napada“, kaže Janković.
Kako objašnjava Janković, napad nije usmeren na bezbednosno orijentisane institucije.
„Napad je ozbiljna demonstracija sile šta sve može da se dogodi u ovom načinu komunikacije i razmene dokumenata. Zasad su napadi, mahom, zdravstvene ustanove, ali mogu da napadnu bilo koju korporaciju, jer komunikacija funkcioniše na isti način“, kaže Janković.
Profesor matematike i informatike sa australijskog Čarls Start univerziteta Tanvir Zija, objašnjava da je poslednji globalni sajber-napad pokazatelj budućnosti sajber-ratova.
„Zamislite da je ukradena nuklearna bomba iz visoko zaštićenog vladinog skladišta i da je upotrebljena protiv vlada i javnosti. Tako je izgledalo prošlog petka, kada je zloćudni softver (malver) ukraden iz američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) i njime inficirano na hiljade kompjuterskih sistema u blizu 100 zemalja“, objašnjava Zija.
Virusom „vona kraj“ zaraženi su, između ostalih, britanska Nacionalna zdravstvena služba, španske, portugalske i ruske telekomunikacione kompanije, rusko ministarstvo unutrašnjih poslova i američka kurirska služba Fedeks.
Napad je poziv na buđenje, kaže Zija i upozorava da će se narušavanje sigurnosti uvećati u narednom periodu. On korisnicima računara preporučuje da se snabdeju novim operativnim sistemima.
„Unapređenje individualnih mašina ili onih u malim organizacijama izgleda kao jednostavan zadatak. On postaje administrativno složeniji kada postoji hiljade mašina koje su povezane sa nacionalnim sistemima. To nas sve čini odgovornima za globalnu sajber-bezbednost“, zaključuje Zija.
Da se radilo o demonstraciji sile, a ne o klasičnom sajber-napadu, misli i Ijan Tramp, specijalista za bezbednost softvera iz kompanije Zoun Foks iz Edinburga. Virus je mogao da bude sprečen i bezbednosni timovi koji nisu uspeli da ga zaustave treba da obore glave od stida, kaže Tramp. Ali, i za njega, napad je tipičan primer za to kako će izgledati sajber-rat u budućnosti.
Virus je mogao da se kreće mrežom sam, bez usmeravanja i da se proširi kao požar.
„Svedoci smo evolucije sajber-ratovanja, koje sistemima može da nanese kinetičku štetu, da ih isključi i osakati nacionalne infrastrukture. Videli smo kako to može da izgleda na svetskom nivou“, kaže Tramp.
Napad izveden u petak traje i dalje. Američka administracija upozorila je da bi posledice mogle da se osete i u narednom periodu, a predsednik Donald Tramp naredio je svom savetniku za otadžbinsku bezbednost Tomasu Bosertu, čoveku sa iskustvom u sajber-ratovanju, da koordinira odgovor američke vlade na atak i istragu o tome ko je odgovoran.
Na azijskom kontinentu, radna nedelja počela je sa zabrinutošću da bi zloćudni softver mogao da se proširi u drugačijim formama. Novi slučajevi sajber-napada zabeleženi su tokom vikenda u Kini, Japanu i na Tajvanu.