Kako će taj gas biti transportovan od gasnog haba na tursko–grčkoj granici Jelica Putniković u današnjoj „Energiji Sputnjika“ razgovara sa Dušanom Dakovićem, urednikom „Biltena“ Nacionalnog naftnog komiteta Srbije i dugogodišnjim dopisnikom Tanjuga. Čućemo i mišljenje ruskog analitičara Alekseja Grivača iz Fonda nacionalne energetske bezbednosti.
Svakako je po tom pitanju zanimljiva izjava Johna Robertsa, višeg saradnika u Globalnom energetskom centru u Atlantskom savetu, da je gasovod TAP najrealnija opcija za „Gasprom“ za produžetak „Turskog toka“ u Evropu.
O ideji ulaska „Gasproma“ u TAP još nema stava EU, koja je do sada Rusima gledala kroz prste po pitanju trećeg energetskog paketa za gasovod OPAL, kojim kroz Nemačku gas iz „Severnog toka“ ide ka evropskim potrošačima.
Postavlja se pitanje koliko je realno da se „Gasprom“ aktivira u slučaju tranzita svog gasa kroz TAP, kako bi se jedan ogranak TAP-a gradio od Grčke prema Mađarskoj? Ima li šanse da trasa takvog jednog kraka ide preko teritorije Srbije?
Ostaje, naravno, da se vidi da li će „Gasprom“ u potpunosti obustaviti isporuke gasa gasovodima kroz Ukrajinu kada budu završeni „Severni tok 2“ i „Turski tok“?
EIA, informativna služba Ministarstva energetike SAD, u svojim upravo objavljenim majskim kratkoročnim energetskim projekcijama tvrdi da je u toku druga revolucija u proizvodnji prirodnog gasa u SAD. Prva se odnosila na gas iz škriljaca, dok EIA drugu vidi u skoku američkih izvoznih kapaciteta za utečnjeni prirodni gas (LNG). Koliko će američki gas konkurisati ruskom u Evropi i svetu?
Emisiju slušajte na talasima Radija Studio B, na frekvencijama 99,1 megaherc, 100,8 i 105,4 megaherca.