Autor navodi da američka nacija ne shvata ko je zapravo pobedio Treći Rajh, jer ju je holivudska kinematografija uverila da su naciste pobedile Sjedinjene Američke Države. Međutim, veći deo rata Sjedinjene Američke Države nisu se usuđivale da idu van granica pacifičkog ratišta, dok je Sovjetski Savez „uništavao i razbijao Hitlerovu ratnu mašinu na Istočnom frontu“, podseća Koen i ističe da je do 80 odsto borbenih gubitaka Vermahta otišlo na bitke sa Crvenom armijom.
„Devetog maja ruski narod odao je poštu milionima (27 miliona) poginulih u borbi protiv fašizma. Istovremeno, američki establišment se bavio traženjem ’marioneta Kremlja‘ i nastavio je da kritikuje rusko rukovodstvo“, piše autor.
Koen je uveren da je takav stav Vašingtona kontraproduktivan. Prema njegovom mišljenju, Rusija i Amerika trebalo bi da ostave po strani svoje razlike i ujedine se u borbi protiv međunarodnog terorizma.
„Slično fašizmu tridesetih godina, mnogim Rusima on je postao jedna od glavnih pretnji“, ističe Koen.
Međutim, pokušaji novog „smanjenja napetosti“ svaki čas nailaze na suprotstavljanje američke političke elite. Pristalice Hladnog rata u Vašingtonu ne shvataju da bi težnja da se blokira približavanje Rusije i SAD mogla da dovede do pune konfrontacije, smatra kolumnista.
„Bilo bi bolje da su otišli u Moskvu i tamo proslavili Dan pobede nad nacističkom Nemačkom“, zaključuje Koen.