U članku objavljenom u „Evropskom žurnalu za epidemiologiju“ navodi se da su naučnici Instituta za hranu, nutricionizam i zdravlje Univerziteta u Redingu analizirali rezultate 29 istraživanja sprovedenih na oko milion ljudi, od kojih je dokumentovana smrt 93.000 osoba, i zaključili da nema dokaza da su mlečni proizvodi doveli do umiranja.
U konačnoj analizi istraživanja, delimično finansiranog neograničenim grantovima trgovinskih grupa mlečne industrije, uključujući Globalnu mlekarsku platformu iz SAD, Institut za mlekarstvo iz Indije i Australijsku mlekaru, pokazalo se da su mlečni proizvodi zdravi kao i mleko.
Rezultati u analizi koju je finansirala mlečna industrija pokazali su da nije bilo korelacije između količine sira, jogurta i mlečnih proizvoda koje neka osoba troši i rizika od kardio-vaskularnih oboljenja. U jednoj studiji, istraživači su stekli utisak da sir smanjuje rizik od kardio-vaskularnih oboljenja, navodi „Njuzvik“.
Naučnici su, pre svega, istraživali ishranu pacijenta prema količini mlečnih proizvoda koju troše uporedo sa stopom kardio-vaskularnih oboljenja, koronarnih oboljenja srca i smrti. Kako je navedeno u publikaciji, proučavano je 938.465 učesnika, od kojih je 93.158 umrlo, kod 28.419 su zabeležene koronarne bolesti srca, a kod 25.416 kardio-vaskularne bolesti.
„Ova meta-analiza kombinuje podatke 29 srodnih studija koje su pokazale da nema direktne veze između mlečnih proizvoda, punomasnih ili sa manjim procentom masti, mleka i svih zdravstvenih ishoda, uključujući i smrt“, zaključuju autori studije, što znači da ne postoji veza između konzumacije previše mlečnih proizvoda i povećanja rizika od kardio-vaskularnih oboljenja i koronarnih oboljenja srca, koje bi mogle izazvati preranu smrt.
„Dalje analize fermentisanog sira i jogurta pokazale su da je konzumiranjem deset grama sira dnevno za dva odsto manja mogućnost dobijanja kardio-vaskularnih bolesti nego konzumiranjem iste količine jogurta“, pokazali su rezultati studije.
Koautor studije je zaključio:
„Poslednja analiza pružila je dodatne dokaze da ishrana bogata mlečnim proizvodima nije nužno štetna za zdravlje.“