Stručnjaci ove antivirus kompanije analizirali su informacije o zarazama kodiranim programom koji je dobio naziv „Vona kraj“ (WannaCry), s kojim su se 12. maja suočile kompanije u celom svetu.
„Za dekodiranje podataka sajber-prestupnici traže da se plati otkup od 600 američkih dolara u kriptovaluti bitkojn“, rekao je predstavnik kompanije.
Grupa stručnjaka za sejber-bezbednost „Malver hanter tim“ tvrdi da su u napadu najviše stradali serveri na teritoriji Rusije i Tajvana, a pod udarom su se našle i druge zemlje: Velika Britanija, Španija, Italija, Nemačka, Portugalija, Turska, Ukrajina, Kazahstan, Indonezija, Vijetnam, Japan i Filipini.
„Novi virus se širi bezumnom brzinom“, naveo je „Malver hanter tim“.
Saopšteno je da virus blokira rad kompjutera, a za uklanjanje blokade traži isplatu u bitkojnima.
Prema informacijama izvora ruskog portala „Gazete“, hakerski napad je pogodio kompjutere priključene na unutrašnje mreže Istražnog komiteta i Ministarstva unutrašnjih poslova Rusije.
Sagovornik izdanja rekao je da virus ne samo što blokira ekran, nego i kodira fajlove na hard disku.
Za obnavljanje rada kompjutera hakeri traže da im se plati 300 dolara u bitkojnima.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Rusije saopštilo je da je zabeležen virusni napad na kompjutere ovog resora, ali da je virus lokalizovan i da se radi na njegovom uništavanju.
Istražni komitet Rusije demantovao je da su njegove resurse napali hakeri. "Nikakvih hakerskih napada na resurse Istražnog komiteta nije bilo, svi rade u uobičajenom režimu", saopšteno je u tom komitetu.
Hakeri napali sisteme 40 bolnica i klinika u Velikoj Britaniji
Četrdesetak medicinskih ustanova u Velikoj Britaniji pogođeno je hakerskim napadom, a situaciju prati premijerka zemlje Tereza Mej.
Prema navodima kanala „Skaj njuz“, hakeri su uspeli da upadnu u kompjutere oko 40 bolnica i klinika u Engleskoj i Škotskoj.
Britanska premijerka je potvrdila da je sajber-napad na britanske ustanove deo međunarodnog hakerskog napada.
Uprava Nacionalnog sistema za zaštitu zdravlja u Engleskoj objavila je da situaciju posmatra kao „ozbiljan incident“.
„Ministar zdravlja Džeremi Hant dobija informacije od Nacionalnog centra za sajber-bezbednost. Premijerka je, takođe, stalno u toku sa onim što se događa“, rekao je portparol Tereze Mej.
Mnoge operacije i planirani pregledi su odloženi, vozila hitne pomoći se preusmeravaju u bolnice čiji kompjuterski sistemi i dalje rade.
Ranije su mediji saopštili da se na kompjuterima britanskih medicinskih ustanova koje su napali hakeri pojavio zahtev da se uplati 300 dolara.