Hrvatski portal „24 sata“ uporedio je cene opreme za bebe i troškova sahrana (bez grobnog mesta) u najvećim gradovima te zemlje — Zagrebu, Splitu, Dubrovniku, Karlovcu, Rijeci i Varaždinu.
Novinari portala „24 sata“ istražili su prosečne cene opreme za bebe u trgovinama u navedenim gradovima, a u istim gradovima su tražili od grobalja da navedu cene osnovnog pogreba bez cene grobnog mesta.
Prema njihovom istraživanju, za roditelje je najskuplje da dobiju dete u Zagrebu, gde država i grad „pokrivaju“ oko 17 odsto troškova, dok je najpoželjniji grad za odgajanje novorođenčadi Varaždin.
Kad je reč o sahranama, „24 sata“ navode da su cene pogreba u svim gradovima manje-više iste, ali troškovi „skaču u nebo“ kad se mora kupiti grobno mesto.
„Groblja se nemaju gde širiti jer su sva u najelitnijim naseljima u Zagrebu i zato je danas grobno mesto toliko skupo. Nažalost, to se neće promeniti u skorije vrijeme, a cene grobova sigurno će sve više rasti“, rekao je grobar iz Zagreba Srđan Juričev.
Ako niste jedan od srećnika koji je nasledio grobno mesto od člana familije, „onda se za smrt morate pripremati kao i kad očekujete dete“.
Kao najveći problem u Zagrebu Juričev navodi odluku Holdinga da se cena groba digne za dodatnih 500 kuna.
„Otkad je pre nekoliko godina država odredila da se hrvatskim braniteljima omogući 2.000 kuna za pokop, Holding je dignuo cenu ukopa za 500 kuna. To je ljudima teško palo. Često nemaju ni 70 kuna za pečat za formulare prilikom prijavljivanja smrti, pa je 500 kuna velik trošak“, objasnio je grobar Juričev.
Hrvatski demograf Stjepan Šterc smatra da država mora uvesti nove reforme i fokusirati se na jedan od najvećih problema Hrvatske danas — veliki pad nataliteta.
„Poreskom reformom država je odlučila smanjiti PDV na mrtvačke kovčege, što je sve šokiralo jer ne možete verovati da se više bave smrću nego životom. Umesto da olakšaju mladim parovima kad planiraju osnovati porodicu“, rekao je Šterc.
Prema njegovom mišljenju, postoji direktna korelacija između životnog standarda i odluke mladih da se zasnuju porodice ili ostane u državi. Stanovnicima je danas teško pronaći novac za pristojan pokop, a kamoli za svoju porodicu.
„Poreski sistem mora se regulisati prema očitom problemu. Ne može biti isti standard za sve stanovnike. Poreska stopa mora se razlikovati prema broju dece u porodici“, dodao je Šterc.