Ovo putovanje, za koje se aranžman ne može kupiti ni u jednoj turističkoj agenciji, avantura je o kojoj sanjaju i mnogi naftaši, a o svom iskustvu u emisiji Jelice Putniković „Energija Sputnjika“ govorili su Marija Janković, novinarka „Večernjih novosti“, i Mladen Mijatović, novinar televizije „Pink“.
Srpski novinari bili su inače prvi predstavnici medija van Rusije koji su imali priliku da posete ovu naftnu platformu. Marija Janković objašnjava da je reč o ogromnoj konstrukciji, veličine dva fudbalska terena, koja je osmišljena kao pravo veštačko ostrvo.
S obzirom na vrlo niske temperature, jake udare vetra i vrlo specifične uslove za život i rad na tom području, platforma je tako dizajnirana da može da izdrži čak i udar torpeda, kaže Jankovićeva i dodaje da je boravak na takvom mestu iskustvo koje se dešava jednom u životu.
„Da bismo otišli na platformu morali smo da prođemo vrlo ozbiljnu i tešku obuku, koja je podrazumevala i spasavanje iz helikoptera, za šta smo dobili petogodišnji sertifikat. Inače, posetilac uopšte nema osećaj da se nalazi na brodu, platforma je izuzetno stabilna, visoka je 141 metar i moram priznati da tako impozantna pomalo uliva i strah“, ističe Jankovićeva.
Prema njenim rečima, srpski novinari su obuku za let helikopterom iznad vodene površine prošli u Centru za obuku i trening Univerziteta rečne i morske flote „Admiral Makarov“ u Sankt Peterburgu.
Mladen Mijatović takođe kaže da je velika privilegija posetiti jedan od strateških objekata kompanije „Gaspromnjeft šelf“ i same Ruske Federacije, koje je, kaže, po mnogo čemu jedinstveno. On ističe da je nafta u pojasu Arktika predmet interesovanja, pored Rusije, i Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Norveške, Islanda i Danske.
„Teritorijalno, Ruska Federacija po površini zauzima najveću oblast i ima određenu prednost kada je reč o eksploataciji te nafte u surovim meteorološkim uslovima. Platforma je sedam meseci godišnje okružena ledenim santama koje su visoke i do dva metra, minimalna temperatura na tom području je minus 50 stepeni, a talasi dostižu između sedam i osam metara visine. Fascinantno je da se radi svih 365 dana godišnje, nema praznog hoda i sistem rada je takav da proces proizvodnje, bez obzira na meteorološke uslove, ni u jednom trenutku ne sme da trpi. Naravno, bezbednost zaposlenih je prioritet kompanije ’Gaspromnjeft‘, u šta smo imali priliku da se lično uverimo“, napominje Mijatović.
On objašnjava da svi zaposleni, kao i posetici platforme, kod sebe imaju mali aparat koji meri koncentraciju štetnih gasova u vazduhu, a u slučaju povećanja koncentracije određenog gasa, aparat zvučnim signalom obaveštava korisnika da pređe na bezbednu lokaciju. Kako kaže, na platformi je u svakom trenutku 260 ljudi koji rade u dve smene, a sistemi evakucije su izuzetno razvijeni. O bezbednosti brinu i brodovi koji kruže oko ovog nalazišta nafte, kao i jedan ledolomac.
„Imali smo priliku da vidimo kako male čamce tako i ozbiljne, velike brodove spremne za potencijalne spasilačke misije u slučaju havarije. Na njima je posada u neprekidnom dežurstvu, spremni da reaguju prevashodno kako bi pomogli ljudima koji su na platformi, ali i kako bi zaštitili prirodnu sredinu oko nje i sprečili oticanje nafte i otpada u more i sprečili zagađenje“, kaže Mijatović.
Od početka proizvodnje, decembra 2013. godine, na ovom nalazištu izvađeno je više od četiri miliona tona ARCO sirove nafte, a tokom posete novinara iz Srbije pripremala se 66. pošiljka nafte tankerima. Sagovornici „Energije Sputnjika“ kažu da je ovo nalazište do te mere bogato naftom da će eksploatacija trajati u narednih dve ili čak tri decenije.
Pored naftne platforme, novinari su imali priliku da obiđu i „Centar arktičkog turizma“ i upoznaju se sa životom i običajima starosedelaca u oblasti Neneckog autonomnog okruga, nadomak Severnog pola.