U Rusiji nema porodice čiji član nije poginuo u ratu. Pobedu nad fašizmom ruska vojska platila je ogromnim žrtvama. Na bojnom polju ostalo je oko 27 miliona ljudi, a milioni su ostali invalidi.
Počast žrtvama odaje se svake godine na Dan pobede velikom vojnom paradom u Moskvi, ali i u mnogim drugim radovima širom ogromne Rusije.
Ipak, svečana atmosfera počinje mnogo ranije — po ulicama u celoj zemlji dele se „georgijevske trake“, običaj koji je već postao tradicija i kome se pridružuje sve više zemalja u svetu. Narandžasto-crna traka, kakva krasi najveći orden Rusije, Orden vojničke slave, kači se na poseban način na revere građana. Nose je svi — i mladi i stari, i žene i deca. Ponos zbog velike pobede nad fašizmom, utkan je u gene svakog građanina Rusije. Akcija „Georgijevska lenta“ kao simbol pobede nad fašizmom obeležava se od 2005. godine i za to vreme je u 30 zemalja sveta podeljeno više desetina miliona žuto-crnih lentica.
Posebna pažnja posvećuje se veteranima kojima se sa velikim poštovanjem obraća i rukovodstvo zemlje, ali i mladi ljudi koji idu ulicama sa naramcima karanfila i poklanjaju ih veteranima u znak zahvalnosti za veliku pobedu.
Inače, za veterane, koji su već svi u ozbiljnim godinama, ovog puta je organizovan specijalni prevoz — do tribina su ih prevozili malim električnim vozilima, a oduševljenim povicima „Ura“ pratili su ih učesnici parade dok su čekali da svečanost počne.
Hladno i vetrovito vreme ni ove godine nije pokvarilo veličanstvenu svečanost na glavnom moskovskom trgu koji je bio prepun onih koji su želeli da učestvuju u Velikoj pobedi.
Svečanost je počela izdavanjem komande za iznošenje nacionalne zastave i zastave pobede i oružanih snaga Rusije, uz zvuke pesme „Sveti rat“.
Četa bubnjara zadala je tempo svim učesnicima parade — 120 koraka u minutu. Hiljade vojnika marširalo je kao jedno. Potom su krenule paradne formacije raznih rodova vojske.
Uprkos savršenstvu koraka svih rodova vojske, najviše pogleda privukle su predstavnice lepšeg pola. Žene-vojnici, u belim suknjama, prvi put su na paradi učestvovale prošle godine, i još tada su zadobile najveće simpatije. Tada ih je bilo 106, a ovog puta, duplo više.
Glavna novina ovogodišnje parade bila je arktička tehnika, specijalno rađena za ruske arktičke grupe, ali tradicionalno najlepši deo parade avijacija je otkazana zbog lošeg vremena.
I, kao i uvek, posebnu pažnju prisutnih izazvala je pojava komandanta oružanih snaga Vladimira Putina, koji je pozdravio učesnike i podsetio ih da Rusiju niko nikad nije pobedio, dodavši, da nikad i neće.
Posle parade Putin je praćen najvišim ruskim zvaničnica otišao u Aleksandrovski sad, gde je položio cveće pored večnog plamena koji čuvaju ruski gardisti. Tu su i mermerne spomen-ploče gradovima-herojima, mestima u kojima su se odvijale najžešće bitke u Drugom svetskom ratu.
Mnogi su kao simboličnu doživeli činjenicu da je pored Putina išao Genadij Zjuganov, predsednik KP Rusije, možda i da podseti na ulogu komunista u herojskoj borbi sovjetskih naroda.
Vojne parade su organizovane u ukupno 26 gradova širom Rusije, a samo u Moskvi se održava više od 400 manifestacija.
Srpski vojnici ove godine nisu defilovali Crvenim trgom, ali će se srpska truba čuti na ulicama Moskve — duvački orkestar Dejana Lazarevića učestvovaće na manifestaciji „Besmrtni puk“, u šetnji potomaka onih koji su poginuli u Drugom svetskom ratu. Očekuje se da će ove godine u „Besmrtnom puku“ u Moskvi učestvovati od 700.000 do milion ljudi.
„Ponosimo se vama“, dobacivali su prolaznici veteranima, čestitajući im Dan pobede.
Jedan od veterana je možda i najlepše opisao lepotu parade i to samo u četiri reči: „Sila, moć, lepota, mladost“.