Razloga za pokretanje ovakve inicijative, kako kažu u saopštenju, ima mnogo, a jedan od njih je taj što je u vreme vladavine kneza Danila Rusija odigrala presudnu ulogu oko priznanja novog međunarodnog statusa Crne Gore.
Knjaz Nikola Prvi Petrović se takođe snažno oslanjao na Rusiju, a o tom odnosu svedoče reči ruskog cara Aleksandra Drugog Romanova, u zdravici upućenoj knezu Nikoli u Petrogradu 1889. godine.
Imperator je rekao: „Pijem u zdravlje knjaza crnogorskog, jedinog iskrenog i vernog prijatelja Rusije“.
Prijateljstvo crnogorskog i ruskog dvora i dinastija Petrović i Romanov produbljeno je i rodbinskim vezama, a Rusija je nastavila da pomaže Crnoj Gori na planu formiranja prosvetno-kulturnih ustanova, među kojima su najznačajnije Bogoslovsko-učiteljska škola i Devojački institut, osnovane 1869. godine.
U predlog tezi za pokretanje inicijative navodi se i da bez materijalne potpore Rusije, Crna Gora nije mogla da opstane kao nezavisna država.
Kako se dodaje u saopštenju, podizanje spomenika caru Nikolaju Drugom Romanovu na Cetinju, bio bio trajni izraz zahvalnosti Crne Gore, svom vekovnom dobrotvoru — Rusiji.
„To bi bio simboličan čin kojim se odaje zahvalnost za sve dobro i sveto što je Rusija učinila za nas. Bio bi to i trajni znak da nismo zaboravili na sopstvenu istoriju i identitet“, zaključuje Srpski nacionalni savet.