Dan pre očeve inauguracije, Ivanka je izjavila da su „neprimerene“ spekulacije da bi ona, u odsustvu svoje maćehe Melanije Tramp, faktički mogla da postane prva dama. Sto dana kasnije, najpoznatija ćerka nas svetu je postala gotovo najuticajniji član porodice Tramp u Americi.
Supruga Donalda Trampa Melanija i njihov sin Baron nisu se preselili u Vašington jer i dalje žive u apartmanu u Kuli Tramp u Njujorku, dok su Erik i Donald Junior preuzeli upravljanje poslovnom imperijom svoga oca.
A ubrzo po inauguraciji, Ivanka se sa svojim suprugom Džaredom Kušnerom, koji je postao Trampov viši savetnik, preselila u Vašington.
U martu su američki mediji skrenuli pažnju na činjenicu da je Ivanka pratila svog oca na prvom zvaničnom sastanku sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Bila je, takođe, deo pratnje i tokom posete Njujorku kanadskog premijera Džastina Trudoa i njegove supruge.
Jedan broj medija i javnih organizacija poslao je upite tražeći razjašnjenje Ivankinog statusa u Beloj kući. Predsednički sekretar za štampu Šon Spajser izjavio je tada da Ivankine aktivnosti kao nezvanične savetnice predsednika ne predstavljaju nikakav sukob interesa. Ubrzo posle toga, predsednikovoj ćerki je omogućen pristup poverljivim informacijama i vladinim komunikacijama.
Tako je krajem marta Ivanka dobila status vladinog službenika i svoju kancelariju u zapadnom krilu Bele kuće.
„Dokle je Ivanka Tramp ’dogurala‘! Pre samo sedam godina, tvitovala je o najnovijoj kolekciji sveća za ’Tramp Soho spa‘. Prošle godine tvitovala je o tome kako je uspela kao neplaćeni pripravnik i kako je zbog toga uzbuđena. Sada je jedna od najmoćnijih neizabranih osoba u celom svetu“, objavio je magazin „Nova republika“.
Nagli rast uticaja Ivanke Tramp i Džareda Kušnera doveo je do jednog od najneobičnijih sukoba u američkoj politici u poslednjih nekoliko godina.
Stiv Benon, čovek nazvan „predsednikom iz senke“, nije se sreo „oči u oči“ sa Ivankom i Džaredom. Kao vodeći strateg Bele kuće, Benon je postao najmoćniji predstavnik alternativnog desnog pokreta u Trampovoj administraciji. Upravo je on bio protiv toga da Ivanka postane predsednikov savetnik.
Rast Ivankinog uticaj potvrdio je i njen brat Erik, koji je pomenuo da je baš ona nagovorila oca da naredi raketni napad na sirijsku bazu. Prema Eriku Trampu, Ivanka je donela odluku o napadu kada je videla fotografije nastradalih tokom navodnog hemijskog napada u Idlibu. Neposredno pre toga, Stiv Benon je izbačen iz Saveta za nacionalnu bezbednost.
Ivanka Tramp je suočena sa kritikama i zbog svojih poslovnih veza u Kini. Njena kompanija ima 16 registrovanih robnih marki u toj zemlji. Tako je dobila privremena odobrenja za dva robna zaštićena znaka 20. februara i 6. marta, a vest je obelodanjena 6. aprila, kada je njen suprug Džared Kušner večerao sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i njegovom suprugom na Floridi.
I dok mnogi u Americi u ovome vide neprihvatljivo povezivanje političkih i poslovnih veza, drugi pak u Ivankinoj popularnosti u Kini vide šansu za jačanje bilateralnih odnosa dveju sila.