Predsednik crnogorske vlade smatra da je članstvo Crne Gore u NATO-u dugoročna garancija suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, prenela je RTCG.
„Jednako tako i bezbednosti građana i konačno preduslov za stabilan ekonomski napredak, koji će biti ojačan članstvom u EU koje očekujemo u narednim godinama. Verujemo da je to nacionalni interes i odgovor na pitanje kakav strateški pravac zemlja treba da zauzme da bi generacije koje dolaze živele bolje“, rekao je Marković u intervjuu „Pobjedi“.
„Članstvom u NATO mi smo dali jasan odgovor na pitanje kakvu budućnost biramo za nas i generacije koje dolaze. Tim činom Crna Gora postaje sve važniji faktor na međunarodnoj sceni i država koja će, prvi put u svojoj istoriji, biti za stolom gde se odlučuje, a ne samo ona koja će ispunjavati obaveze i zadatke“, rekao je Marković.
On smatra da je učlanjenje u NATO istorijski događaj za Crnu Goru.
„Mnoge generacije naših predaka su podnele strašne žrtve u odbrani civilizacijskih tekovina u dva svetska rata u prošlom veku, ali je isto tako evidentno da su ostale uskraćene od velikih sila za pravedno vrednovanje te žrtve… Stoga sam i ocenio da tek danas, našim ulaskom u društvo povlašćenih država Evrope i sveta, i ti računi stižu na pravednu naplatu“, rekao je Marković.
Govoreći o tome hoće li nakon crnogorskog članstva splasnuti pritisak Moskve na zvaničnu Podgoricu ili će se nastaviti i biti drugačiji, Marković je podsetio na više od tri veka dugu istoriju odnosa Crne Gore i Rusije.
„Ukoliko se naše opredeljenje da sami odlučujemo o svojoj budućnosti i da najbolju perspektivu vidimo u evropskim i evroatlantskim integracijama smatra za greh Crne Gore prema Rusiji — onda zaista verujemo da nikakvog greha nema“, rekao je Marković i dodao da je suluda pomisao da ovakvim opredeljenjem Crna Gora čini nešto što je usmereno protiv Rusije.
Odgovarajući na pitanje očekuje li da će se ruska pomoć DF-u i drugim proruskim organizacijama nastaviti ili će, možda, Moskva tražiti „svođenje računa“, Marković je rekao da odnosi dve suverene države mogu uspešno da se razvijaju „samo ako demokratski izabrane vlade tih država generišu tu saradnju“.
Nakon istorijskog „da“ u parlamentu, kojim je Crna Gora potvrdila ulazak u NATO, crnogorsko društvo samo prividno dobija novi povod za podele, poručio je ministar spoljnih poslova Crne Gore Srđan Darmanović.
On smatra da linija rascepa, zapravo, ostaje ista decenijama, pa i duže — „na prozapadnu većinu i nazadnjačku manjinu, koja stremi vrednostima 19. veka“, prenosi RTCG.
Sve podele pritom dolaze sa strane, ocenio je Darmanović i dodao da će, ukoliko EU i NATO ne budu izvor stabilnosti na Balkanu, tu ulogu pokušati da preuzme neko drugi.
Darmanović je naveo i da Crna Gora ne želi konflikte s Rusijom.
„Sa njima imamo razgranatu ekonomsku saradnju koju Rusija sad želi da smanji. Dok god Rusija ima interese na Balkanu, biće teško normalizovati političke odnose, ali treba verovati u bolje dane“, rekao je on i naglasio da Crna Gora treba da bude oprezna zbog eventualnih novih akcija iz Moskve.