— U poslednjih nekoliko godina meso je postalo sve ređa i sve skuplja roba u Siriji u velikoj meri zbog sankcija nametnutih toj zemlji. U cilju poboljšanja ishrane, Sirijci su se okrenuli ribi tako da danas prosečan Sirijac pojede oko pet kilograma ribe godišnje, što je tri puta više nego pre rata.
Zbog toga su mnogi zaštitnici životne sredine zabrinuti jer povećanje upotrebe morskih resursa u ishrani dovodi do pada populacije mnogih vrsta morskih riba.
Muena Badran iz Sirijskog društva za zaštitu životne sredine, koja je zaposlena u Visokom institutu za morska istraživanja rekla je Sputnjiku da su mnoge ribe poreklom iz sirijskih voda ugrožene zbog intenzivnog ribolova i krivolova.
„Rušljoribe čine 1.164 vrste, od kojih je prisustvo 41 potvrđeno u vodama Sirije 2010. Dodatnih deset vrsta je primećeno od tada, ali još uvek nisu dodate na zvaničnu listu. Ove ribe su posebno ugrožene zbog smanjenja plodnosti i kasnog sazrevanja. Takođe, tokom poslednjih pet godina sirijska vlada je, kako bi osigurala snabdevanje građana, dozvolila lov na ajkule i mnogi mladi i kratkovidi ribari koriste tu priliku za otvoren krivolov. Rezultate njihovog rada možete videti na ribljim pijacama Latakije i Tartusa, gde se prodaje veliki broj ajkula. Ništa slično se nije dešavalo ranije“, kaže ona.
Prema Bardanovoj, i najmanje tri vrste morskih kornjača borave u vodama Sirije, ali brojni faktori (krivolov, zagađenje i smanjenje broja plaža pogodnih za polaganje jaja) doveli su do pada njihove populacije.
Osim toga, sva nautička flora i fauna trenutno pati zbog zagađenja, preko povećanja saliniteta u istočnom Mediteranu, kao i zbog izgradnje brana u regionu. Nekontrolisan ribolov i sve rašireniji krivolov takođe su doprineli tome da ribe beže u neke druge, udobnije regione.