Ministarstvo navodi da su SAD rasporedile u Rumuniji — a planiraju to da učine i u Poljskoj — kopnene protivraketne sisteme „Egis ašor“ na bazi PRO, u čiji sastav ulaze sistemi vertikalnog lansiranja slični univerzalnim sistemima MK-41 koji mogu da lansiraju krstareće rakete srednjeg dometa „tomahavk“.
„Činjenica je da to predstavlja najgrublje kršenje obaveza prema Sporazumu o uništavanju raketa srednjeg i malog dometa“, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se dodaje da raspoređivanje američke protivraketne odbrane može dovesti u iskušenje usijane glave u Vašingtonu da učine opasne korake zaobilaženja Saveta bezbednosti UN, kao u slučaju raketnog napada na Siriju.
„Postojanje protivraketnog ’štita‘ može da dovede do pogubnih iluzija nepobedivosti i nekažnjivosti, što znači da dovodi u iskušenje usijane glave u Vašingtonu da naprave nove opasne jednostrane korake u rešavanju globalnih i regionalnih problema zaobilazeći Savet bezbednosti UN i protivno zdravom razumu, kao što je učinjeno 7. aprila… kada su SAD izvele raketni napad na suverenu državu, Siriji“, navodi se u tekstu.
SAD su 7. aprila sa brodova izvele raketni napad krstarećim raketama na aerodrom Šairat u sirijskoj provinciji Homs, neosnovano tvrdeći da je odatle izvršen hemijski napad na provinciju Idlib. Prema Pentagonu, ispaljeno je ukupno 59 raketa.
„Vašington daje pogrešnu informaciju o svom ’ispunjavanju‘ obaveza prema Sporazumu. Dugi niz godina SAD jednostavno ignorišu ozbiljnu zabrinutost Rusije koja ima direktne veze sa ispunjavanjem Sporazuma o uništavanju raketa srednjeg i malog dometa od strane SAD“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
Ovaj Sporazum zabranjuje stranama da poseduju balističke rakete i krstareće rakete sa dometom od 500 do 5,5 hiljada kilometara. Rusija i Sjedinjene Američke Države periodično iznose međusobne optužbe za kršenje Sporazuma koji je potpisan 1987. godine.
Ranije je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio da je rusko rukovodstvo više puta potvrđivalo posvećenost obavezama prema Sporazumu i „nije bilo nikakvog narušavanja sa naše strane“. On je istakao da „SAD tvrde suprotno, ali pri tome ne pružaju nikakve konkretne informacije koje bi se mogle proveriti kako bi se razjasnila situacija“.
Rusija odbacila izjave Zapada o rastu ruske nuklearne pretnje
Izjave Zapada o rastu „ruske nuklearne pretnje“ nisu realne, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije na svom sajtu u vezi sa objavljivanjem izveštaja američkog Stejt departmenta o poštovanju sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja.
Ministarstvo navodi da je poslednjih godina pokrenuta kampanja neviđenih razmera za obnovu svih komponenata američkog nuklearnog arsenala, uključujući i nestrateško nuklearno oružje na teritoriji drugih zemalja.
„SAD planiraju da u Evropi rasporede nove nuklearne bombe manje snage, ali veće preciznosti. Sa takvim karakteristikama znatno se smanjuje ’prag‘ upotrebe nuklearnog oružja“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova. U saopštenju se ističe da ovo nuklearno oružje prestaje da bude „političko oružje“ i postaje „oružje na bojnom polju“.
„Istovremeno se ponavljaju neosnovane lažne teze o rastu ’ruske nuklearne pretnje‘. Namerno se izobličuje stav naše vojne doktrine o upotrebi nuklearnog oružja. Zapadnoj javnosti se uporno sugeriše da Rusija navodno revidira svoje stavove o mestu i ulozi nuklearnog oružja i daje mu sve veći značaj. To ne odgovara istini“, ističe se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
SAD nastavljaju da privlače evropske nenuklearne zemlje NATO-a da učestvuju u takozvanim „zajedničkim nuklearnim misijama“ koje narušavaju članove Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja, dodaje se u saopštenju.
„Ove ’misije‘ uključuju elemente nuklearnog planiranja i razvoj praktičnih veština upotrebe nuklearnog oružja uz pomoć nosača aviona, njihove posade, infrastrukture, aerodroma i kopnenih službi podrške nenuklearnih zemalja NATO-a. Sve ovo je direktno kršenje člana 1 i 2 Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja“, navodi se u saopštenju Ministarstva.