Koalicija između Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Mosta je raskinuta. Pošto je hrvatski premijer Andrej Plenković razrešio tri Mostova ministra, Vlaha Orepića, Slavena Dobrovića i Antu Šprlju, ostala četvorica su podnela ostavke.
Sukob u koaliciji pokrenut je zbog sumnji da je ministar finansija Zdravko Marić imao udela u prikrivanju informacija o stanju u hrvatskom trgovinskom gigantu „Agrokor“, za koji je Marić nekada radio.
Prethodno su, na telefonskoj sednici vlade, smenjeni potpredsednik vlade iz Mosta i ministra uprave Ivana Kovačića, kao i deset Mostovih državnih sekretara.
Prema rečima predsednika Srpskog narodnog veća i predsednika Glavne skupštine Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Milorada Pupovca, hrvatska vlada nije pala, već je odluka premijera Plenkovića da razreši Mostove ministre izazvala njenu duboku krizu.
„Premijer Plenković nastavlja sa potezima da stabilizuje svoju vladu i formira novu većinu u parlamentu“, kaže Pupovac.
U tom smislu je razgovarano i sa zastupnicima Samostalne demokratske srpske stranke, kao i sa ostalim zastupnicima nacionalnih manjina, ali i sa drugim političkim strankama.
Stav SDSS-a glasi:
„Ukoliko je moguće sačuvati stabilnost vlade, a prema sadašnjim pokazateljima to je moguće, SDSS će sudelovati u stabiliziranju vlade i u formiranju nove saborske većine“, kaže Pupovac za Sputnjik.
Prema rečima osnivača i zastupnika opozicionog Živog zida, Ivana Pernara, vanrednih izbora u Hrvatskoj će biti.
„Ova vlada nije sposobna ni za šta. To je jedno rasulo i jedino što ih veže zapravo je želja za vlašću“, kaže Pernar.
Na vanrednim parlamentarnim izborima septembra prošle godine HDZ je s koalicionim partnerima osvojio 61 od ukupno 151 poslaničkog mesta u Saboru. Analitičari smatraju da, posle promena u poslaničkim klubovima, Plenković može da računa na 56 do 58 poslanika HDZ bez koalicionih partnera.
Za Vladu je potrebna podrška najmanje 76 poslanika, a u medijima se ocenjuje da bi Plenković uz pomoć nekoliko manjih stranaka i predstavnika manjina mogao da obezbedi krhku većinu, ali pitanje je koliko će takva vlada trajati.