U saopštenju Bele kuće o glavnim Trampovim zaslugama na mestu predsednika stoji da je on „još više izolovao Siriju i Rusiju u UN svojom uspešnom diplomatijom sa predsednikom Kine Si Đinpingom“.
Reči o „izolaciji Rusije u UN“, nisu prošle nezapaženo u Moskvi.
Politikolozi smatraju da takva saopštenja američke administracije nemaju veze sa realnošću i da ih ne bi trebalo uzimati ozbiljno.
„Amerikanci nas vide kao neku ’sinusoidu‘. Kada su kod njih izbori, onda je Rusija za njih velika, moćna zemlja, koja im bira i ’imenuje‘ predsednika i slično. Zatim, ako im to odgovara vide nas i kao zemlju ’pocepanu na komadiće‘, koja se nalazi na ’marginama istorije‘. Takve izjave ne bi trebalo negirati, a takođe ne bi se trebalo sa njima ni sporiti — trebalo bi ih prosto prihvatati sa osmehom. To je kao i kod umetnika, uvek se može reći da ’on to tako vidi‘“, kaže za Sputnjik politikolog, stručnjak za američka pitanja Mihail Sineljnikov Orišak.
Oglasili su se i brojni ruski političari. Bivši zamenik generalnog sekretara UN, a aktuelni predsednik Saveta za međunarodnu saradnju u Društvene komore Rusije Sergej Ordžonikidze smatra da je Rusiju nemoguće izolovati u UN, a da su takve izjave diletanstvo predstavnika SAD.
„Samo diletanti u spoljnoj politici mogu da misle da je Rusiju moguće izolovati u UN“, rekao je on.
Predsednik Odbora za informacionu politiku Saveta federacije Aleksej Puškov smatra da je Trampova želja da izoluje Rusiju osuđena na propast. On je naveo da nova američka administracija, dajući takva saopštenja, ide putem bivšeg predsednika SAD Baraka Obame, a takođe je izjave o „izolaciji Rusije u UN“ nazvao „samoobmanom“ i „nemogućom misijom“.
Zamenik predsednika Komiteta saveta Federacije za odbranu i bezbednost Franc Klincevič smatra da za prvih 100 dana na vlasti Tramp nije učinio nijedan stvarni korak kojim bi poboljšao rusko-američke odnose. On takođe navodi da se ni o kakvoj izolaciji Rusije ne može govoriti, ističući da je to „nemoguće“.
Osim toga, on smatra da je napad SAD na sirijsku vazduhoplovnu bazu Šajrat gotovo u potpunosti raspršio nade za zajedničke akcije Rusije i SAD u borbi protiv radikalnog islamskog terorizma.
Klincevič je takođe ocenio da Tramp ne samo da nije uspeo da prevaziđe antiruski trend spoljne politike koji je nasledio od prethodne administracije, već nije ni pokušao to da učini.
„Sada neće biti preuveličavanje ako ga nazovemo još ’većim katolikom od pape rimskog‘ — po stepenu rusofobije Donald Tramp je daleko ispred svog prethodnika. Moje predviđanje koje se tiče budućnosti nije ispunjeno optimizmom: može biti još gore“, zaključio je Klincevič.