Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je navelo da je Pariz objavio izveštaj francuskih obaveštajnih službi sa nacionalnim procenama o navodnoj upotrebi hemijskog oružja u oblasti Han Šejhuna u sirijskoj provinciji Idlib.
„Kao dokaz da je sarin, koji je navodno upotrebljen u Han Šejhunu, sirijske proizvodnje, autori izveštaja navode da njegov ’recept‘ govori o korišćenju metoda razvijenih u sirijskim laboratorijama. Ostaje nejasno odakle takva uverenost, jer u Siriji nikada nije bilo sarina u ’gotovom‘ obliku. Postojali su samo njegovi reagensi koji su u potpunosti izvezeni van granica Sirije 2014. godine. Mobilni uređaji u kojima je mogla da se proizvodi sinteza sarina, uništeni su, što je potvrdila i Organizacija za zabranu hemijskog oružja“, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva.
Ministarstvo spoljnih poslova je istaklo da je jedini materijalni dokaz na koji se pozivaju autori izveštaja, ručna bomba punjena sarinom, sudeći po fotografijama, koja je navodno izbačena iz sirijskog helikoptera.
„Upotreba granata za korišćenje sarina je nešto novo. Koliko je nama poznato za ovo ne postoje pandani u istoriji hemijskog oružja. Takvo egzotično hemijsko oružje je, najblaže rečeno, nebezbedan za one koji ga koriste. Jednom rečju, postoji mnogo očiglednih protivrečnosti koje svedoče o niskom kvalitetu sprovedene istrage“, navodi se u saopštenju.
Ministarstvo je ponovo naglasilo da je jedina realna mogućnost da se utvrdi istina da se u Han Šejhun i avio-bazu Šairat, u kojima se navodno nalazio sarin koji je upotrebljen u Han Šejhunu, uputi misija Organizacije za zabranu hemijskog oružja za istragu na licu mesta, gde bi se koristile sve metode predviđene Konvencijom o hemijskom oružju i mandatom te misije.
„Takođe je važno da njegov sastav u potpunosti odgovara tački 8. ovog mandata, koja ukazuje na potrebu za formiranjem ekspertske grupe na najširoj mogućoj geografskoj osnovi. Samo u tom slučaju bi nalaze međunarodne istrage mogle sa sigurnošću da prihvate sve strane“, dodaje se u saopštenju ministarstva.