Svetski mediji su javili da je Kina danas u more porinula prvi nosač aviona 001A domaće proizvodnje. Kinesko-sovjetski nosač aviona „Lijaoning“, koji od 2012. služi u Narodnoj oslobodilačkoj armiji Kine, nije, međutim, otišao u penziju. Ubuduće će se upotrebljavati za obuku kadrova nosača aviona.
„Ova vest može da se dovede u vezu sa problematičnim pitanjima koja postoje u jugoistočnoj Aziji, ali ona je ipak deo jedne dugoročne kineske strategije sve šireg pomorskog pristupa na prostoru Pacifika i Indijskog okeana. Mislim da je pre svega vezana za jačanje kineskih pomorskih efektiva u Istočnokineksom i naročito Južnikineskom moru“, kaže za Sputnjik stručnjak za Kinu, istoričar Jovan Čavoški.
On ne spori da je i situacija u korejskom poluostrvu na neki način prinudila Kinu da sve aktivnije nastupa u tom delu sveta. Ističe, ipak, da je domaći kineski nosač aviona deo strategije da osnaži kapacitete njene „plave flote“, koja može da kontroliše veći deo Pacifika i da bude jedina ozbiljna i kredibilna vojna sila koja može da parira SAD.
Čavoški podseća da je pre nekoliko meseci prvi kinesko-sovjetski nosač aviona „Lijaoning“ išao na jednu veliku turneju u kojoj je trebalo da se na neki način isprobaju njegove mogućnosti, da se uvežba i posada, pre svega za kineski nastup u Južnom kineskom moru.
„Čitava armada koja je pratila nosač aviona prošla je kroz Tajvanski moreuz, čime je bio poslat signal SAD i Japanu i zemljama koje pretenduju u Južnom kineskom moru da Kina jača svoje pomorske potencijale“, ističe stručnjak za Kinu.
A pretendenata na taj deo Pacifika ima poprilično. Japan je nedavno najavio da će u maju na tri meseca poslati svoj najveći ratni brod u Južnom kinesko more, u najvećoj demonstraciji svoje vojne pomorske moći u tom regionu od Drugog svetskog rata.
Nosač helikoptera „Izumo“, najveći japanski ratni brod, zaustaviće se u Singapuru, Indoneziji, Filipinima i Šri Lanki pre nego što se pridruži zajedničkim mornaričkim vežbama s indijskim i američkim plovilima u Indijskom okeanu u julu. Povratak u Japan predviđen je u avgustu, preneli su mediji.
Japan ne polaže pravo na vode Južnog kineskog mora, ali ima odvojeni spor sa Kinom u Istočnom kineskom moru.
O teritoriji u Južnom kineskom moru sa Kinom se, međutim, spore Tajvan, Malezija, Vijetnam, Filipini i Brunej, a SAD se proglasila zaštitnikom njihovih interesa, što ne čudi s obzirom na bogatstvo tog mora ribom, naftom i gasom, kojim se godišnje obrne trgovina vredna oko pet milijardi dolara.
Posle najnovijih tenzija između SAD i Severne Koreje zbog raketnih proba Pjongjanga i straha od šeste nuklearne probe, potpredsednik SAD Majk Pens je ovih dana izjavio da će američki nosač aviona „Karl Vinson“ stići u Japansko more za nekoliko dana.
Vašington je početkom aprila najavio da će nosač aviona „Karl Vinson“ i njegova flota krenuti ka Korejskom poluostrvu, uz prethodno stajanje u Australiji, što je protumačeno kao demonstracija sile administracije američkog predsednika Donalda Trampa.
Zbog toga ostaje i pitanje da li je nova situacija na korejskom poluostrvu poremetila ranije planove rukovodstva američke mornarice da uvede patrole u prometnim vodama Južnog kineskog mora koje bi, kako je pisao „Nejvi tajms“, sprovodila jurišna grupa nosača aviona „Karl Vinson“.