List navodi da ovaj sporazum predstavlja „potencijalni izazov“ za NATO, pošto zemlje-članice Alijanse, među kojima je i Turska, obično koriste unificiranu, zapadnu vojnu tehniku.
To se, kako navodi list, događa u trenutku kada je napetost između Alijanse i Kremlja na vrhuncu.
Očekuje se da će ruski lider Vladimir Putin i predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan razgovarati o ugovoru o isporuci kompleksa S-400 tokom sastanka 3. maja u Sočiju, piše list pozivajući se na izjavu turskog ministra odbrane Fikrija Išika.
„Pretpostavljam da će nakon razgovora Erdogana i Putina biti usvojena zajednička odluka o daljim koracima, usmerenim na kupovinu ruskog raketnog kompleksa“, naglasio je Išik i dodao da je zaključivanje ugovora došlo do finalne faze, ali da to ne znači da će se ona dogoditi već sutra.
Kako piše „Nešenel interest“, odluka Ankare da izabere S-400 doneta je zato što NATO nije uspeo da ponudi turskim vlastima „finansijski efikasnu“ alternativu.
Ovaj ugovor, kako navodi list, stvara „geopolitičku dilemu“, ako se uzme u obzir važna uloga Ankare u borbi protiv DAEŠ-a, kao i zajednička granica Turske i Sirije.
Ako sporazum o S-400 bude sklopljen, to će biti korak u pravcu zbližavanja Rusije i Turske, čak i bez obzira na teškoće u bilateralnim odnosima koje su usledile nakon što je turska avijacija u novembru 2015. godine oborila ruski borbeni avion iznad Sirije, piše list.
U poslednje vreme situacija se poboljšala, a u oktobru prošle godine zemlje su potpisale veliki ugovor u oblasti energetike. U međuvremenu, prema mišljenju nekih analitičara, čak i ako ugovor o S-400 bude zaključen, to neće moći značajno da poboljša bilateralne odnose Moskve i Ankare, navodi autor teksta.