Istakao je, takođe, i da Kfor ima izuzetno dobru saradnju sa Vojskom Srbije, navodeći i da postoji „veoma mala mogućnost“ da se martovsko nasilje iz 2004. godine — ponovi. Kfor je naučio dobru lekciju kada se to dogodilo, rekao je Lask.
„Mislim da je Kosovo dosta bezbedno zahvaljujući velikom radu i trudu, ne samo Kfora nego i institucija Kosova, uključujući i Kosovske bezbednosne snage, ali mislim da je sasvim normalno da se ljudi brinu za svoju bezbednost, bez obzira na kom nivou“, kazao je Lask, dodajući:
„Takođe bih i sâm brinuo o svojoj bezbednosti, ali ne bih bio isuviše zabrinut. U poređenju sa drugim zemljama sveta, Kosovo je ipak veoma bezbedno“.
Korvin Lask, pod čijom komandom su američki vojnici u bazi Bondstil, kaže da na Kosovu trenutno ima nešto više od 500 američkih vojnika.
„U poslednih nekoliko godina, broj vojnika Kfora je bio isti, bar kada pričamo o američkom kontigentu. Da li će se broj smanjivati i kako, videćemo, jer naš cilj je da se obezbedi potpuna sigurnost u ovoj oblasti, kako mi više ne bismo bili potrebni. Još uvek nismo došli do tog cilja, ali je mnogo bolje u poređenju sa periodom od pre nekoliko godina“, naveo je on.
Transformacija KBS ne bi uticala na Kfor
Govoreći o transformaciji KBS u Vojsku, on navodi da odluku o tome treba da donesu građani i institucije Kosova i da to pitanje nije na Kforu ili NATO-u.
„Transformacija KBS u Vojsku Kosova ne bi uticala na misiju Kfora. Da li će Kfor ostati na Kosovu ili će se vratiti kući, zavisi od toga da li je Kosovo bezbedno ili nije, a ne od formiranja Oružanih snaga Kosova“, istakao je Lask.
Saradnja OSK i Kfora moguća
Lask ocenjuje i da ne bi bilo ništa čudno da na Kosovu postoje dve vojne formacije — Kfor i Oružane snage Kosova, sa dve odvojene komande.
„Mislim da je to moguće. Ako pogledamo neke druge zemlje, oružane snage koegzistiraju u istoj oblasti. Na primer, Nemačka i Amerika su imale dugoročnu saradnju posle Drugog svetskog rata. U Nemačkoj ima 30.000 američkih vojnika koji su tamo stacionirani, a kao što znate, Nemačka ima svoje oružane snage, tako da mislim da je saradnja moguća“, objasnio je ovaj američki pukovnik.
„Poljoprivrednici bezbedniji zahvaljujući KBS“
Lask je rekao i da KBS imaju „izuzetan kapacitet što se tiče obavljanja osnovnih i glavnih zadataka koje pomažu u očuvanju bezbednosti Kosova“:
„Mislim da KBS imaju jedan od najboljih timova na Balkanu za propisno uklanjanje eksploziva i oni pomažu čitavom Kosovu. Kao što znate, proleće je došlo, poljoprivrednici rade na svojim njivama i zahvaljujući KBS-u oni su bezbedniji. Naravno, to je samo jedan od primera“.
„KBS, takođe, učestvuju u traženju i spasavanju, protivpožarnim aktivnostima, čak i spasavanju iz vode“, dodao je i istovremeno istakao da pripadnici KBS nisu obučeni za učešće u oružanim sukobima.
„Nisu obučeni za borbena dejstva, to nije u sastavu njihovog mandata, ali za neke druge situacije su izuzetno dobro obučeni“.
Vojska Srbije izuzetan partner
Lask i saradnju sa Vojskom Srbije ocenjuje kao izuzetno dobru.
„Saradnja je zasnovana na Rezoluciji 1244, kao i Vojno-tehničkom sporazumu i još nekim dodatnim sporazumima koji omogućavaju saradnju između Kfora i Vojske Srbije. Sarađivao sam sa Vojskom Srbije otkad sam došao ovde u novembru i pokazali su se kao izuzetni partneri kada je u pitanju održavanje sigurnosti duž administrativne linije. Vrlo su profesionalni, i veliko mi je zadovoljstvo da sarađujem sa njima“, rekao je komandant Brigade istok.
Lask je, između ostalog, govorio o građanima Kosova koji odlaze u Siriju i Irak da se bore, o naoružavanju o regionu, kao i o vojnoj tehnici koju koristi Kfor.
KosSev