U ponedeljak je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan nakon sprovedenog ustavnog referenduma izjavio da bi zemlja mogla da održi još jedan referendum, ovog puta o potrebi pridruživanja te zemlje Evropskoj uniji.
„Evropska unija treba da prekine pregovore o pridruživanju Turske. Ne da napravi pauzu, ne da privremeno prekine. Da obustavi! Treba da prekinemo da se zavaravamo: sa Turskom tokom Erdoganovog mandata nema zajedničkih perspektiva“, rekao je Herman u intervjuu za „Bild am zontag“.
Erdogan je već u martu najavljivao da bi Turska mogla da održi referendum o svrsishodnosti pridruživanja EU, zbog pogoršanja odnosa sa Evropskom unijom nakon što su nemačke i holandske vlasti zabranile nastupe turskih ministara pred biračima turskog porekla uoči ustavnog referenduma održanog 16. aprila.
Sporazum o pridruživanju između EU i Turske potpisan je 1963. godine. Zahtev za članstvo u Evropskoj uniji Ankara je podnela 1987. godine. Pregovori o pridruživanju Turske EU, koji su počeli tek 2005. godine, više puta su se komplikovali zbog neslaganja koji su dovodili do njihovog odlaganja.
U ovom trenutku, otvoreno je 16 od 35 pregovaračka poglavlja za pristupanje EU. U martu 2016. godine lideri zemalja-članica EU su se složili da se intenziviraju pregovori u zamenu za saglasnost Turske da pomogne u smanjenju priliva migranata u EU preko njene teritorije.