„Pod velom neosnovanih optužbi na račun Rusije o pokušajima destabilizacije stanja u Jugoistočnoj Evropi preduzimaju se mere za oživljavanje velikoalbanskog projekta — sada sa oslanjanjem na Ustav Albanije koji daje Tirani pravo na zaštitu interesa Albanaca u inostranstvu. Pod maskom licemernih priča o stabilnosti u regionu pod okriljem NATO-a u toku je podrivanje temelja stabilnosti, uzimanje kursa za prekrajanje balkanskih granica, oštro povećanje stepena konfliktnog potencijala“, saopštili su u ruskom spoljnopolitičkom resoru.
„Upravo u tom kontekstu razmatra se izjava premijera Albanije Edija Rame i ’šefa‘ jednostrano proglašenog nezavisnog Kosova Hašima Tačija o spremnosti na objedinjavanje u jedinstvenu velikoalbansku državu“, dodali su diplomatskom resoru.
Za njima sledi i predsednik skupštine opštine Bujanovca Jonuz Musliju koji je izjavio da želi da ta teritorija uđe u sastav velikoalbanske države. U tom kontekstu skandalozna je i poznata „tiranska platforma“ albanskih partija u Makedoniji, koja vodi podrivanju njene državnosti.
Prema mišljenju Ministarstva inostranih poslova Rusije, karakteristično je da glavni pokrovitelji Tirane i Prištine SAD i EU ili prećutkuju te izjave ili se od njih ograđuju opštim frazama.
„Ne možemo a da se ne solidarišemo sa ocenama predstavnika Vlade Srbije o tom događaju, sa novoizabranim predsednikom Aleksandrom Vučićem i ministrom inostranih poslova Ivicom Dačićem, koji su odlučno osudili retoriku albanskih političara i zatražili adekvatnu reakciju Brisela, Vašingtona i ključnih evropskih prestonica. Gorka ironija je da bi Aleksandar Vučić, kako je naveo, ako bi dozvolio sebi da javno govori o objedinjavanju Srbije i Republike Srpske, visio na stubu u Briselu umesto zastave.“
Ministarstvo inostranih poslova Rusije smatra da međunarodna zajednica treba konsolidovano da ukaže Tirani i albanskim političarima u drugim balkanskim državama da je nastavak teritorijalnih pretenzija i razgovora o prekrajanju granica u regionu nedopustiv.