Cvijanovićeva boravi u Sjedinjenim Državama povodom prolećnog zasedanja Svetske banke i MMF-a, a pored sastanka sa Iljičevom, susrela se i sa izvršnim direktorom Svetskog jevrejskog kongresa Robertom Singerom i izvršnim direktorom Konferencije predsednika glavnih jevrejskih organizacija u SAD Malkolmom Henlejnom.
U izjavi za Sputnjik premijerka Srpske ističe da nosi izuzetno dobre utiske sa sastanka s Iljičevom.
Dobra saradnja sa ruskom misijom u UN, prema njenim rečima, manifestuje se dva puta godišnje kada se razmatraju izveštaji koje Savetu bezbednosti podnosi visoki predstavnik, a to je uvek prilika da i Srpska iznese svoje stavove kroz izveštaje koje dostavlja.
„Nama je dobro da imamo nekog ko razume situaciju u BiH, posebno u kontekstu činjenice da visoki predstavnik gotovo po pravilu čitav niz godina u svojim izveštajima iznosi mnoge neistine, veoma često usmeren samo da napada RS a da zatvara oči ili pokazuje potpuno slepilo kad su u pitanju neki stvarni problemi koji se dešavaju u BiH“, ističe Cvijanovićeva.
Podseća da je Srpska imala izuzetnu saradnju i sa pokojnim ruskim ambasadorom Vitalijem Čurkinom koji je, kaže, bio sjajan čovek i diplomata, sa malo reči razumevao velike stvari i uspevao da ih odbrani.
„Potpuno sam sigurna da će ta saradnja biti nastavljena i u budućnosti. Rusija razume sve probleme s kojima se mi nosimo u BiH, ona je zagovornik mira, stabilnosti, međunarodnog prava i poštovanja svega onog što nam je međunarodni ugovor dao, i naravno da RS zadovoljna takvim nastupom Rusije“, navodi sagovornica Sputnjika.
Prema njenim rečima, upoznala je Iljičeva i sa novim izveštajem Srpske Savetu bezbednosti UN, budući da će se u debati o BiH uskoro naći i izveštaj visokog predstavnika.
„Mi izveštaj nikad ne pišemo tako da bude isključivo odgovor na ono što će reći visoki predstavnik, nego opisujemo sve ono što se dešavalo u izveštajnom periodu. Ovoga puta su to krize izazvane u BiH vaninstitucionalnim delovanjem bošnjačkih predstavnika. Jedna od stvari je svakako ono što se odnosi na podnošenje zahteva za reviziju presude protiv Srbije koja je unazadila BiH, izazvala duboko nepoverenje, ili bolje rečeno potvrdila nepoverenje koje je i ranije postojalo, a zbog čega sve institucije došle u blokadu“, kaže Željka Cvijanović.
Izveštaj, dodaje ona, sadrži i opšte viđenje situacije u BiH i stav Srpske da je neophodna decentralizovana struktura BiH jer ona može da obezbedi i opstanak i funkcionisanje BiH.
„Nažalost, aktivnosti međunarodne zajednice u BiH su često usmerene u sasvim suprotnom smeru, a to je nastojanje da se jača ono što oni nazivaju državnim nivoom, iako je svima jasno da taj nivo ne raspolaže nijednom od suštinskih nadležnosti koje su bitne za život građana, pa čak i za opstanak države“, konstatuje Cvijanovićeva.
Kad je reč o sastancima sa Singerom i Henlejnom, Cvijanovićeva kaže da su to prijatelji Srpske vezani za važne institucije koje okupljaju jevrejsku zajednicu.
Sastanci, naglašava ona, potvrđuju dokazane veze Srpske u okviru najvažnijih jevrejskih organizacija u Americi.
„To je i prilika da iskažemo opredeljenost RS da jača ove odnose i saradnju. Nas veže mnogo događaja iz prošlosti koji su definitivno utvrdili našu budućnost, a to znači da moramo da budemo upućeni jedni na druge“, ističe Cvijanovićeva, dodajući da su te veze od neprocenjivog značaja za Srpsku.