Konzervativci Tereze Mej sada imaju relativno malu većinu od 29 poslanika, što je prilično nesigurno, i kako objašnjava Ljepojević, odluke praktično zavise od naklonjenosti opozicije. Zbog toga su prevremeni parlamentarni izbori veoma pametan i hrabar potez, ali ne i jednostavan, smatra Ljepojević.
„Ali kao što Englezi kažu, kada imate problem nađite neku ženu da ga reši. Tako da se istorija ponavlja da u ovoj zemlji obično žene rešavaju krize“, kaže Ljepojević.
Više je razloga zašto se Tereza Mej odlučila za vanredne izbore, smatra naš sagovornik. Prvi razlog je naravno situacija u kojoj se nalazi Britanija posle prošlogodišnjeg referenduma o izlasku iz Evropske unije.
„Jedan deo poslanika iz vladajuće partije konzervativaca, ali i opozicije na sve načine pokušava da minira i da u ime raznih centara moći od banaka do krupnog kapitala i Brisela, umanji efekat izlaska iz Evropske unije, odnosno da ga oteža. Sa druge strane, Tereza Mej je došla na mesto lidera vladajuće partije i na premijersko mesto bez izbora, ona je imenovana. Prema tome, ona ima jedan mali problem legitimiteta. Da bi bila odlučna u svojim političkim odlukama njoj je neophodan legitimitet koji se može dobiti samo na izborima“, kaže Ljepojević.
I na kraju, dodaje Ljepojević, uspela je za ovih par meseci koliko je na čelu Vlade da uspostavi komunikaciju sa velikim delom javnosti. Trenutno je veoma popularna. Njena prednost u odnosu na opozicione laburiste je više od 20 odsto.
„Jednostavno, to je splet okolnosti koji njoj omogućavaju ne samo da stekne legitimitet i učvrsti vlast, nego i da obezbedi daleko jaču poziciju u političkim odlukama, bilo da je reč o EU ili međunarodnim odnosima, kao što je politika prema Bliskom istoku, politika prema Rusiji i stepen saradnje sa Amerikom“, rekao je Ljepojević.
Za direktorku Centra za spoljnu politiku Aleksandru Joksimović raspisivanje izbora jeste iznenađenje u smislu da je britanska premijerka tvrdila da ih neće raspisivati.
„Sa druge strane, ukoliko pogledamo podršku u njenoj stranci koja je u ovom trenutku čak 21 odsto iznad laburista, onda vidimo da zapravo ona koristi jedan dobar rejting konzervativaca koji u ovom trenutku ima. Potvrdiće svoj mandat i relaksiranije će ući u pregovore oko ’bregzita‘. To će iziskivati velike napore i puno neizvesnosti i za Britaniju i za evropske partnere. Njena najava izbora zapravo je predstavljala prekor političkim protivnicima za koje se ona izjasnila da slabe britansku poziciju u okviru ’bregzita‘“, kaže Joksimovićeva.
Ovo je verovatno i način da pokuša da spusti tenzije u vezi sa potencijalnim najavama referenduma u drugim delovima Britanije, kao što je Škotska, smatra naša sagovornica. Ona dodaje da je pred Britanijom, ali i pred Unijom veoma teško i neizvesno vreme sa nejasnim krajem.