U subotu je u Ministarstvo odbrane Velike Britanije izdalo saopštenje u kojem se navodi da je fregata „Saderland“, tip 23, naoružana protivbrodnim, protivvazdušnim i protivpodmorničkim raketama i naprednim elektronskim ratnim sistemima, dobila zadatak da prati i posmatra rusku pomorsku grupu koja se sastoji od dve korvete, tankera i tegljača koji je trebalo da prođu kroz Lamanš krajem dana.
Sekretar za odbranu Majkl Falon istakao je da će fregata „Saderlend“ „pažljivo pratiti ove ruske brodove dok se kreću u blizini britanskih voda“ i dodao da je „Kraljevska mornarica u pripravnosti i uvek spremna da zaštiti Britaniju“.
„Od čega da zaštiti?“ prvo je pitanje koje pada na pamet. Ruska plovila, među kojima su korvete „Soobraziteljni“ i „Bojki“, uz podršku tankera i prekookeanskog tegljača, koristili su svoje pravo na zakonit prolazak kroz međunarodne plovne puteve na putu ka Severnom Atlantiku na vojne vežbe. Nisu prijavljeni nikakvi incidenti niti kršenje pomorskog prava, ili pomorskih granica Velike Britanije.
#UK media again plays up lawful passage of #Russian #warships thru #English Channel as some sort of threat https://t.co/9XupQ1RptB pic.twitter.com/sCyUjFejvx
— Chris Cavas (@CavasShips) April 16, 2017
I sam kapetan fregate „Saderland“ Endru Kanal priznao je u subotnjem saopštenju za javnost da je pratnja stranih ratnih brodova „rutinski posao“.
Međutim, sudeći po medijskom izveštavanju britanskih tabloida o „rutinskom“ događaju, misija ruskih brodova bila je mnogo zlokobnija i usmerena na „izazivanje“ Britanije, ili još gore — na pripremu za otvorenu provokaciju.
„Dejli mejl“, na primer, započeo je svoju priču frazom „Putin ponovo ismeva Britaniju“, „lukavo“ tvrdeći da bi prisustvo ruskih brodova moglo biti povezano sa pogoršanjem odnosa Moskve i Londona poslednjih nedelja. „San“ je, sa svoje strane, duhovito nazvao svoj članak „Rusi dolaze… Ponovo“ i opisao ruske brodove kao „ratne brodove Vladimira Putina“ u maniru prozivanja koje je izgleda postalo standard u britanskim medijima poslednjih godina.
„Junaci Kraljevske mornarica prate ruske ratne brodove dok prolaze kroz Lamanš — treći put za samo šest meseci“, navodi se na početku teksta, što zvuči prikladnije za ratni propagandni pamflet nego dosadnu priču o nekim brodovima koji prolaze kroz međunarodne vode.
Naslov u listu „Miror“ bio je podjednako zlokoban, navodeći da je Kraljevska mornarica „primorana“ da prati „najnovije ratne brodove Vladimira Putina koji se ’igraju rata‘ kroz Lamanš“.
Svesno ignorišući izjave ruskog Ministarstva odbrane početkom ovog meseca da je misija brodova, koja je odavno planirana, da se uputi ka Severnom Atlantiku na protivpodmorničke vojne vežbe, „Miror“ tvrdi da bi ruske korvete zapravo mogle da „budu na putu za Siriju“.
„Dejli ekspres“ je, možda, najotvoreniji i najnepošteniji u svom pristupu. Njegov naslov priče je nepromišljen: „Putin pritiska britanske granice dok ratni brodovi dolaze u Lamanš usred globalnih tenzija“. Čini se da je ton teksta krojen tako da odaje utisak da je ruski lider lično potpisao slanje brodova ka obali Velike Britanije samo da bi razbesneo Britance.
.@mod_russia: Russian warships on high seas in English Channel don't need senseless escort. pic.twitter.com/qtk3bephFP
— Russian Embassy, UK (@RussianEmbassy) April 16, 2017
„Dejli star“ zvuči slično. Njegov naslov dramatično izjavljuje da „ratni brodovi Vladimira Putina prilaze Lamanšu uznemirujući brodove Kraljevske mornarice“. Ponavljajući misao „Sana“ da je ovo „treći put za šest meseci“ da ruski brodovi prolaze kroz moreuz, novine su iz nekog razloga zamenile „meseci“ sa „godine“, što je ovaj izmišljeni događaj učinilo još manjom pričom. List još uvek nije ispravio očiglednu grešku.
Ruske posmatrače je ovo ludilo tokom vikenda podsećalo na histeriju uzrokovanu prolaskom grupe nosača aviona „Admirala Kuznjecova“ kroz moreuz u oktobru prošle godine.
Tada su isti tabloidi ponudili slične zlokobne i preterane priče, pišući beskrajne zabrinjavajuće izveštaje o „provokativnom“ potezu Rusa, komentarišući potencijalne planove presretanja od strane NATO-a i citirajući uzbuđene komentare penzionisanih mornaričkih oficira koji su govorili da ih je putovanje ove udarne grupe podsetio na „dobre stare dane“ tenzija Hladnog rata između Istoka i Zapada.