U današnje vreme, gotovo sve je rasističko: lutke, uragani, pa čak i oblast beskonačne zakrivljenosti prostora i vremena. Ali, zar i bebe?
Prema rečima Kang Lija, čuvenog profesora psihologije na Institutu za izučavanje dece u Ontariju, čini se da je upravo tako.
„Cilj ovog istraživanja bio je da utvrdimo u kom dobu deca počinju da pokazuju rasne predrasude“, rekao je Li, koji je bio predvodio međunarodni tim istraživača iz SAD, Velike Britanije, Francuske i Kine. „Na osnovu postojećih studija, zaključci su bili da deca pokazuju predrasude oko treće ili četvrte godine. Mi smo želeli da posmatramo mlađu decu“.
Istraživački tim uporedio je reakcije beba na osobe njihove rase i osobe drugih rasa.
Prvo istraživanje, koje je objavljeno u časopisu „Developmental sajens“, obuhvatilo je 193 bebe kineskog porekla, uzrasta između tri i devet meseci, od kojih nijedna nije imala direktan kontakt sa neazijatama. Bebama su pušteni snimci šest Azijatkinja i šest žena iz Afrike, a svaki video bio je praćen ili veselom ili tužnom melodijom.
Mlađa deca, između tri i šest meseci, nisu povezivala muzičku podlogu sa rasom osobe prikazane na snimku. Li objašnjava kako je to znak da bebe mlađe od šest meseci „nemaju biološku predispoziciju da povezuju lica sopstvene i neke druge rase sa muzikom različite emotivne vrednosti“.
Starije bebe su, međutim, bile su sklone ka tome da duže gledaju srećne Azijatkinje i tužne Afrikanke. Prema Lijevim rečima, to je znak da bebe povezuju sopstvenu rasu sa srećom, a drugu rasu sa tugom.
„Uvereni smo da je uzrok ovih ranih znakova rasnih predrasuda posledica nedostatka izloženosti ljudima drugih rasa“, rekao je Li. „To nam govori kako bismo mi u Kanadi verovatno smanjili potencijalnu stopu rasizma kod dece ako bismo ih upoznavali sa osobama druge rase“.
Endru Barom, profesor-saradnik na odseku za psihologiju Univerziteta u Britanskoj Kolumbiji, pokazao je dozu sumnje u Lijeve zaključke. Postoji mnogo razloga zbog kojih bi deca gledala u određena lica koji nisu povezani sa veselom ili tužnom muzikom, smatra on.
„Nemoguće je izvući takav zaključak o povezanosti na osnovu jednog eksperimenta kad može da postoji veliki broj razloga iz kojih biste nekog gledali duže vreme koji ne idu u prilog zaključku izvedenom u tom istraživanju“, rekao je Baron, koji nije učestvovao u pomenutoj studiji.
„Postoje mnogi razlozi — i kontradiktorni razlozi — zbog kojih u neke stvari gledamo duže. Gledamo duže stvari kojih se bojimo, gledamo duže stvari koje nam se dopadaju. Samo je stvar načina na koji odlučite da tumačite podatke“.
Li tvrdi da je najbolji način da se izbegnu rasne predrasude izlaganje dece pripadnicima drugih rasa u ranoj dobi. „Ako roditelji žele da preduprede rasizam, najbolje je da svojoj deci obezbede TV emisije, knjige i prijatelje druge rase. A izuzetno je važno da ih znaju po imenu — moraju da ih razaznaju kao pojedince“.