Ranije je objavljeno da je 11. aprila predsednik SAD Donald Tramp potpisao akt o ratifikaciji Protokola o pristupanju Crne Gore u NATO, koji je već odobrio Senat SAD.
„Smatramo taj korak manifestacijom inercije u politici Vašingtona koji odražava logiku konfrontacije u Evropi i stvaranje novih linija podele“, navodi se u saopštenju.
„Smatramo da je uključivanje Crne Gore u NATO duboko pogrešno, u suprotnosti sa osnovnim interesima naroda te zemlje i da nanosi štetu stabilnosti na Balkanu i Evropi kao celini“, piše u izveštaju.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije smatra da se uvlačenje Crne Gore u NATO sprovodi bez uzimanja u obzir realnog mišljenja naroda te balkanske zemlje.
„Napominjemo da se i u Sjedinjenim Američkim Državama sve jasnije čuju kritike na uvlačenje Crne Gore u članstvo NATO-a i izražavaju osnovane sumnje da će taj potez imati koristi za samu Alijansu i evropsku bezbednost“, navodi se u komentaru.
Očekuje se da Crna Gora može već 2017. godine da postane članica NATO-a. Vlasti zemlje ne planiraju da odluku o članstvu u Alijansi donesu na referendumu, već preko Parlamenta izabranog u oktobru 2016. godine. Opozicioni poslanici, ukupno 39 crnogorskih poslanika od njih 81, bojkotuju zasedanja Skupštine od jeseni prošle godine i većina njih zahteva referendum o članstvu u NATO-u.
Države-članice NATO-a potpisale su Protokol o pristupanju Crne Gore u Pakt 19. maja 2016. godine, što joj daje status posmatrača na zasedanjima. Nakon što taj dokument ratifikuju svih 28 država-članica, Crna Gora može da postane punopravna članica Saveza.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je 31. marta da će, prema njegovim očekivanjima, sve države-članice Alijanse završiti ratifikaciju protokola o pristupanju Crne Gore u NATO u junu ove godine.