Izetbegović je u intervjuu za TV 1 rekao da nema istine u tim navodima i da neće uraditi ništa što bi moglo da pokoleba odnose i zaustavi BiH na evroatlantskom putu i na putu obnove privrede i kreiranja novih radnih mesta, prenose banjalučke „Nezavisne novine“.
„Nema istine u toj priči. Dakle, ne pripremam nikakvu apelaciju i neću uraditi ništa tako. To će biti fokus onoga što će raditi SDA i ja na čelu SDA u narednom periodu“, rekao je Izetbegović.
„Nezavisne“ su ranije danas objavile da je Izetbegovićeva stranka pripremila apelaciju za osporavanje imena Republike Srpske pred Ustavnim sudom BiH, koju će podneti najverovatnije u maju pred izbore 2018. godine.
Pozivajući se na svoje izvore, list je naveo da je to gotovo sigurno te da će SDA celu kampanju zasnivati na tome i na taj način pokušati da povrati poverenje poljuljano nakon događaja u vezi sa zahtevom za reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije.
„Odluku o tome donelo je najuže rukovodstvo SDA i pred izbore će ga distribuirati kao stav celokupne stranke. Apelaciju će verovatno podneti Bakir Izetbegović kao član Predsedništva BiH“, ispričao je isti izvor, dodajući da bi cela kampanja za opšte izbore 2018. godine mogla proteći u tom kontekstu.
Ramiz Salkić, potpredsednik RS i član Predsedništva SDA, za banjalučki dnevnik nije želeo da govori na ovu temu niti na konkretno pitanje što on lično o tome misli, odnosno kolika je mogućnost da njegova stranka podnese apelaciju protiv imena Republike Srpske.
Predsednik SDA Bakir Izetbegović, početkom februara, rekao je da je bilo ideja da se pokrene ocena ustavnosti imena Republike Srpske, ali da se „sada“ ne planira pokretanje te inicijative.
Prema nezvaničnim informacijama, i u SDA su svesni da ne postoji ni minimum šanse da se ukine ime Republike Srpske s obzirom na to da je ono navedeno baš u tom obliku i u Dejtonskom mirovnom sporazumu, ali to ih neće sprečiti da to pitanje iskoriste kao predizbornu priču.
Bošnjačkom apelacijom pred Ustavnim sudom BiH, Republici Srpskoj već su ukinuti zastava, grb, himna i 9. januar kao Dan republike.
Poslednja odluka Ustavnog suda, kada su preglasani srpske sudije u Ustavnom sudu BiH, odnosila se na 9. januar, ali nakon referenduma u RS o tom pitanju i izmena određenih zakona, taj datum i dalje se slavi kao Dan RS.
Izvor: Tanjug