Agencija je javila da se udarna grupa američkih brodova kreće ka Korejskom poluostrvu iz Singapura, promenivši prvobitni plan da poseti Australiju.
Osim nosača aviona „Karl Vinson“, u grupi se nalaze dva razarača i jedna krstarica sa raketama na navođenje koje mogu da presreću balističke rakete.
Agencija navodi da je prebacivanje brodova prilično neobično, pošto je ovaj američki nosač aviona već bio u Južnoj Koreji pre manje od mesec dana.
Portparol Ministarstva odbrane Južne Koreje Mun San Gun rekao je da ovo odražava „ozbiljan odnos (SAD) prema situaciji na Korejskom poluostrvu“, navodi agencija „Jonhap“. Portparol ministarstva smatra da su akcije SAD usmerene na jačanje zaštite u slučaju nuklearnih proba ili lansiranje balističkih raketa Severne Koreje.
Upitan o mogućnosti rata na Korejskom poluostrvu, Mun San Gun je istakao da su južnokorejske trupe spremne da odbiju „provokacije Severa“, ukoliko ih bude bilo povodom 105. godišnjice rođenja bivšeg severnokorejskog lidera Kim Il Sunga, koji se obeležava 15. aprila. Takođe, Seul ne isključuje mogućnost nuklearnih ili raketnih proba povodom 85. godišnjice Korejske narodne armije, koji se slavi 25. aprila.
Predsednik SAD Donald Tramp naredio je pripremu svih mogućih opcija kako bi se zaštitile SAD i njeni partneri u svetlu slanja američke udarne grupe u ovu oblast, izjavio je za „Foks njuz“ savetnik za nacionalnu bezbednost SAD general-potpukovnik Herbert Makmaster.
„Predsednik je zatražio da se spremi niz opcija za uklanjanje te pretnje za američki narod i naše saveznike i partnere u regionu“, rekao je Makmaster, komentarišući Severnu Koreju.
„Ovo je loš režim koji je sada nuklearno sposoban režim, a (kineski) predsednik Si i predsednik Tramp su se složili da je to neprihvatljivo, da je ono što treba da se dogodi denuklearizacija na Korejskom poluostrvu“, istakao je on.