Deo rashoda Minska biće kompenzovan izvozom ruske bescarinske nafte iz Belorusije po cenama formiranim kao da je za nju naplaćena carina.
„Rekao sam Putinu, ako niste spremni da radite u ovakvim uslovima, recite. Ne, ne želimo da u Belorusiji bude gore, ali bismo želeli da ugovor koji ove godine ističe, istekne kakav jeste — 130 dolara, i da do kraja godine bude 130 dolara. Hajde da se dogovorimo o kompenzaciji ove cene koju mi želimo i koju oni žele“, rekao je Lukašenko.
Ruski predsednik Vladimir Putin u ponedeljak je nakon razgovora sa Lukašenkom rekao da su se Moskva i Minsk dogovorili kako će biti rešen naftno-gasni spor.
Strane su pronašle mogućnost da jedna drugoj učine ustupke i dogovorile se kako će posao u ovoj sferi teći ne samo ove, nego i tokom naredne dve godine.
Minsk je početkom 2016. godine saopštio da je cena ruskog gasa nepravedna i jednostrano odlučio da ga plaća po manjoj ceni.
Rusija je saopštila da smanjuje nivo bescarinskih isporuka nafte Belorusiji, ne samo zbog duga za gas, nego i zbog nedovoljnih isporuka beloruskih naftnih derivata u Rusiju.
Belorusija će svake godine dobijati 24 miliona tona nafte, zaključno sa 2024. godinom. Do 2019. godine 18 miliona tona nafte će se prerađivati u Zavodu za preradu nafte, a šest miliona će se prodavati kao da su imali nabavnu cenu sa carinom. Ti prihodi će ići u budžet Belorusije.
Lukašenko je, takođe, rekao da se Moskva i Minsk dogovaraju da cena gasa iz Rusije za Belorusiju bude formirana u ruskim rubljama.
„To je već zadatak vlade: sa ruskom stranom smo se dogovorili da ova cena ne bude formirana u dolarima nego u ruskim rubljama. Tada ćemo biti manje izloženi kolebanjima valuta, kursnim rizicima i sličnim stvarima“, rekao je Lukašenko.