Rjabkov je izrazio nadu da će predlog Moskve o nacrtu rezolucije biti uzet u obzir, ali i da će revidirati originalni pristup, koji je potpuno prožeo jučerašnji nacrt zapadne trojke.
On je rekao da optužbe na adresu sirijskih vlasti o smrtonosnom napadu bez istrage čine rezoluciju „neprihvatljivom za nas u ovom kontekstu i u ovom tumačenju“.
„Mi iz osnova treba da preradimo tekst“, tvrdi Rjabkov.
SAD bacaju krivicu na sirijske vlasti za ovonedeljne napade hemijskim oružjem u Idlibu bez prethodnog pokušaja da se shvati situacija, izjavio je Rjabkov.
„Izjave koje su se čule na visokom nivou u Vašingtonu i na sastanku Saveta bezbednosti UN u Njujorku ne unose optimizam, jer čujemo optužbe na račun Damaska o onome što se dešava, ne pokušavajući da barem približno shvatimo šta se tamo zaista desilo“.
Istraga Organizacije za zabranu hemijskog oružja o hemijskom napadu u Siriji treba da bude uravnotežena, a ne samo ispunjena naporima podržanim od strane SAD, Velike Britanije i Francuske, rekao je on.
„Ukoliko međunarodna zajednica dođe do zajedničkog razumevanja da je poseta stručnjaka Organizacije za zabranu hemijskog oružja u okviru misije mestu tog događaja moguća i potrebna, onda bi misija trebalo da uključi zvaničnike iz zemalja koje ne predstavljaju samo tzv. zapadnu grupu u Savetu bezbednosti UN“.
On je potvrdio nepoverenje Moskve u „kvazi-eksperte kojima rukovode vlade jednog broja zapadnih zemalja, uključujući i SAD“. Rjabkov je optužio te vlade za „navođenje svojih predstavnika na sopstvene zaključke o političkim razlozima protiv Damaska“.