„Nikada ne govorim o onom što radim sa vojne tačke gledišta. Bio sam protiv takvog pristupa dugi niz godina. Ja to jednostavno ne radim“, rekao je Tramp u intervjuu za „Njujork tajms“.
Govoreći o navodnom hemijskom napadu u sirijskom Idlibu, Tramp ga je nazvao „napadom na čovečanstvo“.
„To je sramota. Mislim da je to napad na čovečanstvo. Nezamislivo je zašto bi neko to uradio“, rekao je američki lider.
Novinari su upitali Trampa da li smatra da ta tragedija „govori o ulozi Rusije u Siriji“.
„Mislim da je za Rusiju to veoma tužan dan, jer su oni povezani (sa sirijskim vlastima). I u tom slučaju sve informacije ukazuju na to da su to uradile sirijske vlasti“, rekao je Tramp.
On je ponovo optužio svog prethodnika Baraka Obamu da nije ispunio svoja obećanja o Bliskom istoku.
„Za Bliski istok bio je važan trenutak kada je Obama povukao ’crvenu liniju‘ koja je odmah bila narušena, a Obama nije ništa učinio da odgovori na to“, istakao je Tramp.
Na pitanje novinara o izveštajima o njegovim vezama sa Rusijom, Tramp ih je nazvao „potpunim lažima“.
„Priče o Rusiji su potpuna laž. Nemaju nikakve veze sa stvarnošću“, rekao je Tramp.
On je optužio bivšu savetnicu za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Baraka Obame Suzan Rajs da je učinila krivično delo otkrivajući imena ljudi u njegovom okruženju koje su pratile američke obaveštajne agencije.
„Ono što se dogodilo je strašno. Nikad nisam video toliko indigniranih ljudi, uključujući i među demokratama, koji su moji prijatelji“, rekao je Tramp.
Rajs je ranije negirala bilo kakvu umešanost u curenje u bezbednosnim agencijama. Ona je takođe porekla bilo kakvu umešanost u obelodanjivanje imena Amerikanaca iz Trampovog okruženja, koje su mogle da prate američke obaveštajne agencije. Pri tome su imena Trampovih saradnika, čiji su razgovori prisluškivani, široko raširili u obaveštajnoj zajednici SAD, što je dovelo do niza medijskih curenja.