Rusko Ministarstvo odbrane navodi da snage sirijskog predsednika nisu upotrebile hemijsko oružje, već da je pogođeno skladište u kom su teroristi čuvali hemijsko oružje.
„Prema objektivnim podacima ruske kontrole vazdušnog prostora, sirijska avijacija je izvršila udar na terorističko skladište oružja blizu Kan Šeikuna, a na toj lokaciji se nalazio i pogon za proizvodnju bombi sa toksičnim supstancama“, navodi se u saopštenju.
Portparol ministarstva Igor Konašenkov je dodao da su teroristi iz ovog skladišta oružje sa hemijskim nabojem isporučivali u Irak, a da su međunarodne organizacije i zvanične vlasti zemlje više puta su potvrdile da su teroristi koristili to oružje.
On je dodao da su ti projektili slični onima koje su koristili teroristi u Alepu u Siriji, gde su njihovu upotrebu zabeležili ruski vojni stručnjaci.
Rusko ministarstvo je istaklo da su iznete informacije „potpuno pouzdane i objektivne“.
U Moskvi niko ne dovodi u pitanje ko je zaista odgovoran za te hemijske napade. Ruski analitičari podsećaju da Asadova vojska već odavno nema hemijsko oružje, ali istovremeno ističu da bi se sada trebalo zapitati šta stoji iza ove hajke na sirijskog predsednika. Vojni analitičar Oleg Glazunov kaže da je u pitanju novi pokušaj pritiska na Bašara el Asada, uprkos nedavnim uveravanjima Vašingtona da neće zahtevati Asadovo svrgavanje.
„SAD su veoma nedosledne, čas kažu da nisu protiv Asada, čas kažu da sirijski narod ne želi da on bude predsednik. Što se tiče hemijskog oružja, trebalo bi da se zapitamo — da li je DAEŠ mogao da ga poseduje? Očigledno da jeste. Na univerzitetu u Mosulu postojala je velika hemijska laboratorija. Poznati su slučajevi kada je hemijsko oružje napravljeno u Mosulu pronađeno u Africi kod militanata DAEŠ-a. Zato verzija o bombardovanju skladišta u kome se nalazilo hemijsko oružje DAEŠ-a izgleda verodostojno. A što se tiče toga da li Asad poseduje hemijsko oružje, svi znaju da je na inicijativu Rusije i pod nadzorom Moskve i Vašingtona hemijsko oružje sirijske vojske izvezeno iz zemlje i uništeno“, rekao je Glazunov za Sputnjik.
Vojni analitičari takođe navode da je ovde reč o medijskoj kampanji protiv Asada i ne isključuju mogućnost da SAD pripremaju novi plan za Siriju i Irak.
„U toku je intenzivni informacioni napad na zvanični Damask. Kao što je poznato, Asadova vojska odavno nema hemijsko oružje, ali nemoguće je proveriti da li ga ima na teritorijama koje su pod kontrolom naoružane opozicije i islamističkih grupa. Svedoci smo namernog podizanja tenzija oko legitimnog sirijskog rukovodstva — nakon svake uspešne akcije sirijske armije sledi medijska kampanja protiv Asada i njegovih saveznika, i to je u vreme kada je postignut određen uspeh na pregovorima u Astani i Ženevi. Ne isključujem da SAD pripremaju novi plan za Siriju i Irak, ali sada je prerano govoriti o detaljima ove strategije“, kaže Vladimir Bogatirjov, general u penziji i predsednik saveta direktora Nacionalne zajednice oficira ruske vojske.
Stručnjaci takođe ocenjuju da je nova hajka na Asada posledica veoma komplikovane unutarpolitičke borbe u SAD.
„Delikatnost situacije je u tome što se Idlib nalazi pod kontrolom pobunjenika, i sada se tamo nalazi veliki broj islamističkih grupa. Tamo su Al Kaida, DAEŠ, Sirijska slobodna armija, Muslimansko bratstvo, koji međusobno ratuju, i tamo vlada anarhija i nemoguće je sprovesti objektivnu istragu. SAD su svesne da Asadova vojska ne poseduje hemijsko oružje i zato su ove optužbe na račun Asada prazne. Nova hajka na Asada je posledica veoma komplikovane unutarpolitičke borbe u SAD“, smatra Said Gafurov, urednik ruskog portala „Pravda“ i stručnjak za Bliski istok.
Podsećanja radi, predsednik Sirije Bašar el Asad je ranije izjavio da sirijska vlada protiv sopstvenog naroda nije koristila oružje za masovno uništenje, pa tako ni hemijsko.
Asad je podsetio da je Damask 2013. pristao da se unište skladišta sa hemijskim oružjem i da danas ne postoje rezerve ove vrste oružja, a Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OZHO) je početkom ove godine potvrdila da je arsenal hemijskog oružja, koji je Sirija prijavila 2013. godine, u potpunosti uništen.
Generalni direktor te organizacije Ahmet Uzundžu smatra da je time zatvoreno važno poglavlje u uništavanju sirijskog programa hemijskog oružja, što ide u prilog tvrdnjama ruskih analitičara da Asad nije mogao da izvrši napad takvim oružjem, jer ga i nema.